חמישה טיפים לאם המיניקה שעומדת לחזור לעבודה

הרגע שחששת ממנו מתקרב בצעדי ענק… חופשת הלידה עומדת להסתיים, ואת צריכה להתחיל להתרגל למחשבה שתבלי שעות ארוכות ללא הבייבי שלך לצדך. האם את מוכנה, רגשית ופיזית, לפרידה הגדולה הראשונה בחייו של תינוקך ואולי גם שלך? הנה כמה צעדים שתוכלי לנקוט כדי להקל במעט על הקושי – חמישה טיפים לאם המיניקה שעומדת לחזור לעבודה:

מציאת סידור איכותי לתינוק
הדבר הכי חשוב זה שתדעי שהתינוק שלך בידיים טובות, אחרת את תשתגעי בעבודה, לא תהיי מרוכזת ותייסרי את עצמך. לכן, קודם כל תוודאי שלתינוק יש מסגרת בטוחה ואחראית. בין אם זו הסבתא, מטפלת שאת סומכת עליך או משפחתון, זו חייבת להיות מסגרת שאת סומכת עליה. עכשיו, בינינו: אף אמא צעירה לא סומכת במאה אחוז על אף אחד. גם לא על בעלה או על אמא שלה/ שלו. ברור לכל אמא שרק היא יכולה לתת את הטיפול הכי טוב, מסור ואוהב.  אבל תצטרכי בכל זאת למצוא מישהו, או מקום, שיש לך אמון בכך שיעניקו לבייבי שלך טיפול איכותי, מסור ואוהב כמעט כמוך.

 

ניתוק של רגשי האשם
תרשי לעצמך לשמוח מכך שאת חוזרת לעבודה. נכון, את מאוהבת עכשיו ביצור הקטן והמתוק בטירוף הזה שהשתלט לך על החיים, אבל במקום מסוים בלב שלך, ודאי את מתגעגעת גם לעבודה. להיות יעילה, להסתובב בין אנשים, להתלבש יפה בבוקר, לסעוד ארוחות צהריים בלי שאף אחד פולט לך על הכתף, להיות מסוגלת לשתות כוס קפה מתחילתה ועד סופה. הרשי לעצמך להתרכז בעבודה, הרשי לעצמך לצחוק, לא לחשוב על הבית. הילד שלך אינו תינוק נטוש אלא תינוק אהוב ומטופל היטב. גם אם את יוצאת לארוחת צהריים ובדרך קולטת אמא משחקת עם תינוק – אל תתחילי עם דמעות וגעגועים. את בעבודה, את מרוויחה כסף, את בונה לעצמך ולילד שלך עתיד. את צריכה להיות גאה בעצמך ולטפוח לעצמך על השכם – את וונדר וומן!

 

הפסת הנקה מדורגת ומעבר לתחליף חלב
כשיש לך תאריך חזרה לעבודה, את צריכה להתייעץ עם אחות טיפת החלב לגבי הפסקת ההנקה. היא תדריך אותך איך לעשות זאת באופן הדרגתי, ואיך לעבור לתחליף חלב. ייתכן שבהתחלה התינוק שלך יסרב ללגום מהבקבוק. פעולת היניקה היא לא אותה פעולה של מציצה מהבקבוק, ותינוק שרגיל לינוק לא תמיד יודע איך לשתות מבקבוק, במיוחד אם הוא ממש צעיר. בשלב הראשון יכול להיות שתסבלי מגודש וכאבים בחזה, והאחות תעזור לך למצוא פתרון גם לזה. אימהות רבות בוחרות להמשיך להניק בבוקר ובלילה, ובמשך היום לתת תחליף חלב. זהו יכול להיות פתרון בהתחלה, אבל כדאי שתדעי שמהרגע שהתינוק מתרגל לבקבוק, הוא ככל הנראה לא ירצה לינוק יותר. ההנקה היא קשה יותר ומתגמלת פחות עבורו (הנוזל יוצא מהבקבוק מהר יותר ובכמות גדולה יותר), וגם ההפסקה החלקית בהנקה תגרום לכך שייצור החלב ייעצר. חשוב שתבחרי תחליף חלב איכותי, שלא גורם לגזים, שהילד יהיה שבע ויתפתח היטב, ואת תוכלי להיות רגועה.

 

הימנעי מאובר-פיצוי
נכון, את עוד מעט לא תראי את הבייבי שלך חצאי ימים שלמים ואולי אף יותר. זה לא אומר שאת צריכה עכשיו להתחיל פסטיבל פרידה ולהציף אותו ביותר מדי פינוקים ופיצויים. כל סטייה מהשיגרה מערערת את התינוק, וגורמת לו להיות לחוץ ובכיין. מעבר לזה, הוא מרגיש שאת בלחץ, הוא מבין שמשהו עומד לקרות, וההתנהגות שלך כאילו את עכשיו נוטשת אותו בפתחו של בית יתומים בטח לא עוזרת לו. או לך. התנהגי כרגיל, אל תשני את השגרה שלכם, הכניסי לעצמך לראש שאת בסך הכל חוזרת לעבודה שלך, מעבר לכך הכל יהיה בדיוק אותו דבר.

 

לחזור לעבודה, לחזור לשגרה עם התינוק
אם ארגנת לעצמך לו"ז שלפיו את תראי את התינוק בשעות אחר הצהריים או אפילו קודם, נסי להפקיד על שגרת אחר צהריים דומה לזו שהיתה לכם לפני שחזרת לעבודה. אם הייתם נוהגים לבלות בגינה, לכי אתו לשם כשאת מגיעה לקחת אותו מהמשפחתון, מהמטפלת או מהמסגרת שבה הוא שוהה. שדרי לו "עסקים כרגיל, מותק", ואל תשני את השעות בהן הוא נוהג לאכול ארוחת ערב, להתקלח וללכת לישון. נכון שלא ראית אותו כל היום ואת מתה קצת להתכרבל ולבלות אתו, אבל אם תמתחי את שעות השינה שלו הוא פשוט יהיה עצבני, ואת תאשימי את עצמך בכך ואולי גם את העובדה ש"עזבת אותו". זכרי: היצמדות לשגרה היא הדבר הכי חשוב כרגע, גם בשבילו וגם בשבילך.

 

אין תגובות

השאר תגובה