בית אמברוסה בגדרה

צילום: בית אמברוסה

בית אמבוסה בגדרה הוא מיזם עסקי-חברתי בתחום התיירות, המציע סדנאות וביקורים המונחים על ידי חברי הקהילה; הנשים המארחות, שלוקחות חלק מרכזי במיזם, עוברות תהליך מעצים שגורם לשיפור במצבן התעסוקתי והמשפחתי.

במיזם מעורבות כיום כ-15 נשים בהיקפי מעורבות שונים. לאורך שלוש שנות פעילות המיזם וכתוצאה ממנו, כ-7 נשים מארחות החלו לעבוד בעבודה מסודרת, לאחר שלא עבדו כלל מאז שעלו לארץ, וזאת בשנים בהן המיזם היה קטן יותר מאשר היום. בחצי השנה האחרונה בלבד, שלוש מתוך אותן 15 החלו לעבוד בצורה מסודרת, לאחר שלא עבדו כלל מאז שעלו לארץ, בתחילת שנות האלפיים. נשים אחרות המעורבות במיזם החלו לחפש, בעקבות האירוח, עבודה מסודרת המתאימה להן. משמעות הדברים היא שלצד ערך תיירותי – קולינרי, ולצד כדאיות כלכלית, מתקיים גם ערך חברתי ברור לאירוח.

האירוח בבית אמבוסה בנוי משני מרכיבים היכרות עם הסיפור של יהדות אתיופיה בארץ ובאתיופיה ואירוח ביתי קולינרי:
ההיכרות נעשית בצורה מעט אחרת עם כל קבוצה\משפחה בהתאם למה שמתאים לה על פי ניסיוננו – ריקודים, סיפור אישי או הרצאה, בהתאם לאופי הקבוצה. המטרה בשלב זה היא לתת הקשר לשלב הבא שהוא האירוח הביתי, ולכן נוגעים בצורה די משמעותית גם בצדדים שונים של מה שקורה כיום בקהילות יוצאי אתיופיה בארץ.

אירוח בבית של ישראל. צילום: בית אמברוסה
אירוח בבית של ישראל. צילום: בית אמברוסה

אירוח ביתי החל מקפה, קולו (נשנושים), אינג'רה ועד לארוחה בשרית מלאה. מטבע הדברים, באירוח הביתי השיחה היא פחות צפויה ומתגלגלת לנושאים שונים בהתאם למארחת ולאורחים. איפה קונים טף (tef, הדגן ממנו מכינים אינג'רה), איך מתפרנסים בלי לדעת את השפה, או מה הילדים עושים – כל בית וכל אורח "סוחב" את השיחה לכיוון אחר.

עמותת חברים בטבע – העצמה קהילתית, המפעילה את המיזם, הוקמה בשנת 1998, ומאז היא עוסקת בהכשרת צוותי עובדים בתחום הרב-תרבותי, הקמה והפעלה של גרעינים קהילתיים ברחבי הארץ, ועבודה עם נוער, משפחות וקהילות ב-8 ערים בארץ, מיקנעם ועד יבנה. כלים אלו משפרים את הזהות העצמית של הקהילה והנוער ומתייחסים לתרבות המוצא שלו או של ההורים כמקור לחוזק.

טלפון בית אמברוסה בגדרה : 054-536-6101

פרטי המקום
נשמח לדעת!054-536-6101 כל המשפחה

איך מגיעים?

השפלה הדרומית, שפירא 1 גדרה כל השנה

מה באזור?

עוד בקטגוריה

אין תגובות

השאר תגובה