בית העצמאות

בית העצמאות שוכן בבית דיזנגוף, שהפך למשכנו הראשון של מוזיאון תל אביב לאמנות, בו התכנסו ב- 14 במאי 1948, בשעה 16:00, חברי מועצת ומינהלת העם ומוזמנים ממנהיגי היישוב לשמוע את הכרזת העצמאות של מדינת ישראל שקרא דוד בן-גוריון.

בדיוק באותו מקום התכנסו ביום בשנת 1909, שישים ושש המשפחות המייסדות של תל אביב להגרלת המגרשים לשכונה היהודית הראשונה מחוץ ליפו – אחוזת בית שששמה שונה לאחר שנה לתל אביב על פי ספרו של בנימין זאב הרצל – אלטנוילנד.

מאיר דיזנגוף ורעייתו צינה זכו בחלקה בה בנו את ביתם, מאיר דיזנגוף כיהן כראש ועד השכונה החדשה, ולימים היה לראש העיר הראשון של תל-אביב. 

ב- 1930, תרם מאיר דיזנגוף את ביתו לעיר לאחר פטירת רעייתו וביקש להפוך את המקום למוזיאון ובשנת 1936 נחנך בו מוזיאון תל-אביב לאמנות.

במאי 1948 התקיים באולם המוזיאון טקס ההכרזה על הקמת מדינת ישראל. לימים, שוחזר האולם ובשנת 1978 נחנך היכל העצמאות ונפתח לקהל הרחב.

בתצוגה כיום, אפשר לבקר באולם ההיסטורי, שבו הוכרז על הקמת מדינת ישראל, לראות פריטים מקוריים ומשוחזרים, מסמכים, ההזמנות לטקס, הכיסאות עם שמות המוזמנים ועוד.

בביקור במוזיאון אפשר לשמוע את ההקלטה המקורית של הטקס ולצפות בסרט קצר, המתאר את אירועי התקופה ותולדות הבית.

בבנין שוכנים כיום מוזיאון התנ"ך, היכל העצמאות שהוא שלוחה של מוזיאון ארץ ישראל וחדר הנצחה לדיזינגוף. היכל העצמאות עומד לעבור בקרוב שיפוץ ושדרוג במסגרת התכנית המורשת הלאומית של הממשלה.
 

פרטי המקום
נשמח לדעת!סרט הדרכה הדרכה ראשון עד חמישי 9:00-17:00 |
שישי 14:00-09:00
בתשלום

מחירים

מבוגר 20 ש"ח, ילד 16 ש"ח, גמלאי 10 ש"ח

איך מגיעים?

המרכז, שד' רוטשילד 16, תל-אביב בקצה המערבי של שדרות רוטשילד, ליד מפגש אלנבי-רוטשילד, מול המזרקה כל השנה

מה באזור?

אין תגובות

השאר תגובה