מרכז ג'ו אלון – המוזיאון לתרבות הבדואים

מרכז ג'ו אלון – המוזיאון לתרבות הבדואים הוקם במטרה לקדם סובלנות ודו-קיום בין החברה הבדואית לחברה היהודית בנגב ובכלל. המרכז שוכן בטבורו של יער להב ומשמש כאתר היחיד מסוגו בעולם, אשר אוסף, משמר, מנחיל ומתעד את התרבות הבדואית הנכחדת מהעולם. מדי שנה מבקרים במרכז עשרות אלפי מבקרים ובמצטבר מאז הקמתו ביקרו במקום
קרוב למיליון מבקרים.

המוזיאון הוא אחד המוזיאונים היחידים בעולם המוקדש כולו לתרבות הבדואית ומציג תצוגות צבעוניות של חיי הבדואים ברחבי הנגב וסיני, עם פריטים היסטוריים ועכשוויים הממחישים את חיי הבדואים במאה השנים האחרונות.

בתצוגה העליונה מוצגת ההישרדות של הבדואים בתנאי המדבר הקשים במסלול מעגלי, בדומה למסלול נדידתם של הבדואים לאורך עונות השנה ובו רואים את צורות המגורים השונות, פריטי לבוש, דוגמאות למלאכות ודרכי פרנסה אופייניות, תכשיטים, בעלי חיים ועוד.

בקומה התחתונה של מרכז ג'ו אלון המוקדשת לתרבות הרוחנית מוצגים נושאים כמו היסטוריה, חברה, מחזור החיים, רפואה מסורתית והווי השוק הבדואי, מוצגים בשקפים צבעוניים ופריטים נדירים.

המעבר להתיישבות קבע והתמורות החלות על הבדואים בנגב הם נושאים מתפתחים, המתווספים עתה לתצוגה.

במוזיאון ישנה אטרקציה ייחודית – הדמייה של מערות מסתור מימי בר-כוכבא ותקופות נוספות בהם אפשר לזחול לחוויה משפחתית מגבשת או לעלות לגג המוזיאון ולתצפתת לעבר הנוף המדברי של הרי הנגב ודרום הר חברון.

מחוץ למוזיאון ממוקם אוהל אירוח בדואי מסורתי ואוהל אירוח בו מתכבדים בתה מתוק או בקפה חם, לאכול פיתות ואטרקציה לילדים האמיצים שיעלו על אחד החמורים שמחכים להם במקום. בקרבת המוזיאון נמצאים מתקני שעשועים לילדים בתוך יער האורנים שמושך אליו משפחות ומטיילים רבים מתושבי הסביבה בעיקר בסופ"ש וחופשות.

פעילויות לילדים במרכז ג'ו אלון
מדי פעם בחופשות ובחגים מתקיימות במרכז פעילויות לילדים – מומלץ לוודא טלפונית.

לקראת אמצע חודש אוקטובר ועד אמצע נובמבר אפשר לראות את פריחת החלמוניות אם ממשיכים דרומה על כביש 40 לכיוון באר שבע ופונים בצומת להבים שמאלה, מיד כשעוברים את היישוב רואים מימין גבעה עם בריכת מים בראשה, שם נחנה – החלמוניות פורחות במרחק 3 דקות הליכה מהכביש בכל המורדות המערביים של הגבעה.

פרטי המקום
נשמח לדעת!053-9382162 כל המשפחה פינת חי אפיית פיתות/לחם מאהל בדואי חוגים לילדים חנות הדרכה מזנון מערה ראשון עד חמישי: 8:30-15:30 | שישי שבת סגור בתשלום

איך מגיעים?

דרום, מרכז ג'ו אלון, ליד קיבוץ להב נוסעים דרומה על כביש תל אביב - באר שבע (כביש 40) פונים שמאלה בצומת (דבירה) לכביש 3255 וממש לפני הכניסה לקיבוץ להב, פונים ימינה אל המוזיאון הממוקם בתוך יער להב. כל השנה

מה באזור?

אין תגובות

השאר תגובה