עינות צוקים – עין פשחה

עין פשחה, עינות צוקים, מסלולי טיול עם ילדים בים המלח, מסלולים למשפחות באזור ים המלח, טיול עם מים בדרום
עיינות צוקים - עין פשחה. צילום: דורון ניסים רשות הטבע והגנים

שמורת הטבע עינות צוקים (עין פשחה) – נווה מדבר ירוק מתחלף בשממה.

עינות צוקים או בשמה הנוסף 'עין פשח'ה' (פשח'ה פירושו: מבוקע, שבור) – היא שמורת הטבע הנמוכה בעולם ומהשמורות היפות בארץ. נווה המדבר הירוק והייחודי כל כך., בין מצוקים חומים וים המלח הכחול.

חלקי השמורה
בשנת 1969 החל הליך ההכרזה על עינות צוקים כשמורת טבע, וכמה שנים מאוחר יותר גודרה השמורה וחולקה לשלושה חלקים: החלק הצפוני (השמורה הסגורה), החלק המרכזי (שמורה קולטת קהל) והחלק הדרומי (השמורה החבויה).

החלק הצפוני סגור לחלוטין למבקרים ועל כן הוא מכונה השמורה הסגורה. הכניסה לשטח זה אסורה, למעט אנשי מקצוע מטעם רשות הטבע והגנים, הנכנסים אליו לעתים נדירות רק כדי לוודא שלא ניזוק. בחלק זה נותנים לטבע לומר את דברו ללא כל התערבות של יד אנוש. שטח: כ- 2,700 דונם.

החלק המרכזי הוא שמורה קולטת קהל, והוא משתרע על שטח של כ-500- דונם. בחלק זה מצויות בריכות שכשוך ושחייה המלאות במי מעיינות טבעיים.

בחלק זה של השמורה מוזמנים כל המבקרים לנפוש, לשחות ולטייל באופן עצמאי. במקום סככות צל, מלתחות, שירותים, שולחנות פיקניק וצמחייה לרוב. בחלק זה מצוי גם האתר הארכאולוגי מתקופת בית שני.

האתר נחפר לראשונה בשנים 1957-1955 על ידי הכומר הצרפתי רונלד דה וו, שב-1950 חפר את קומראן. דה וו קישר בין שני האתרים וטען כי בעיינות צוקים היתה חווה חקלאית איסיית שבה עסקו בגידולי חקלאות ובבקר. בשנת 2000 הסתיימה חפירה באתר, שהתבצעה על ידי הפרופ' יזהר הירשפלד מהאוניברסיטה העברית. במקום נתגלה מכלול גדול מן התקופה ההרודיאנית ובו בית אחוזה, בריכת השקיה, גן ומתקן גדול – היחיד לעת עתה בארץ – שבו הפיקו את בושם האפרסמון.

החלק הדרומי, המכונה השמורה החבויה, הוא החלק שבו מתקיימים הסיורים המודרכים. שמורה זו פתוחה לקהל אך ורק בלוויית מדריכים שהוסמכו לכך מטעם רשות הטבע והגנים ובתיאום מראש. שטחה של השמורה הדרומית הוא כ-1,500- דונם.

נגישות נכים: חניות, שירותים, שבילים באזור הנופש הכוללים את האתר הארכיאולוגי, שולחנות פיקניק מונגשים, ברזיות וגישה לבריכת השכשוך. בבריכת תמר מעלון להורדת/העלאת נכים לבריכה העמוקה. השמורה החבויה אינה מונגשת אך אפשרית לנכים- יש לתאם מראש תאום ומידע נוסף בטלפון 02-9942355.

אטרקציות לכל המשפחה בשמורה
הדרכות  וסיורים בתיאום מראש, אתר ארכיאולוגי מתקופת בית שני, בריכות שכשוך, שולחנות פיקניק וסככות צל.
בריכת 'תמר' פתוחה רק במידה ויש מציל, כדי לוודא זאת יש להתקשר לשמורה ביום המבוקש.

חשוב לדעת
בין החודשים יולי ועד לאמצע ספטמבר (14.09) לא מתקיימים סיורים בשל עומס חום.

למנויי מטמון כניסה חינם (ניתן לרכוש כרטיס מטמון בשמורה).

 

כרטיס מטמון, קופונים, הנחות לרשות הטבע והגנים, אטרקציות לילדים, טיולים עם ילדים
גם באתר הזה יש הטבות והנחות למחזיקי כרטיס מטמון.
לפרטים על הטבות כרטיס מטמון לחצו כאן…

פרטי המקום
נשמח לדעת!02-9942355 | *3639 כל המשפחה בריכה הדרכה מקום לפיקניקים שעון קיץ: א'-ה' ושבת 8:00-17:00 | יולי-אוגוסט: 8:00-19:00 | שישי וערבי חג 8:00-16:00 | שעון חורף: א'-ה' ושבת 8:00-16:00 | שישי וערבי חג 8:00-15:00 בתשלום

מחירים

יחיד: מבוגר 29 ₪, ילד: 15 ₪ |קבוצה(מעל 30 איש בתשלום מרוכז): מבוגר 23 ₪, ילד 14 ₪ | סטודנט: 23 ₪ | אזרח ותיק: 15 ₪ | כרטיס משולב קומראן+ עינות צוקים: מבוגר 46 ₪, ילד 24 ₪ | מבוגר בקבוצה: 39 ₪ | ילד בקבוצה: 24 ₪ | למנויי מטמון כניסה חינם (ניתן לרכוש כרטיס

איך מגיעים?

השמורה שוכנת בצפון ים המלח 3 ק"מ דרומית לקיבוץ קליה על כביש 90 כל השנה

אירועים ופעילויות

תאריך שם הפעילות
1429776000 טיולי משפחות בשמורות הטבע והגנים – יום העצמאות 2015

טיולים ופעילויות לכל המשפחה בשמורות הטבע והגנים לרגל יום העצמאות ה-67 למדינת ישראל: ביקור באניית מעפילים, בריכות שכשוך, פיקניק ואטרקציות נוספות שומר

1429952460 טיולי משפחות ופעילויות בשמורות הטבע והגנים

פעילויות לכל המשפחה בחודש אפריל וטיולים עם הילדים - הפנינג חקלאות ואמנות בבית גוברין, שוק נבטי בממשית, תחרות פיסול בחול, חיים שכאלה

מה באזור?

אין תגובות

השאר תגובה