חגיגה בלבן: פסטיבל שבועות 2016 בחבל מודיעין

פסטיבל שבועות 2016 בחבל מודיעין
פסטיבל שבועות 2016 בחבל מודיעין. צילום: דודי לזר

פסטיבל שבועות 2016 בחבל מודיעין – חגיגה בלבן, תתקיים בתחילת יוני הקרוב במהלכו המבקרים באזור החבל יוכלו להנות מחגיגה של גבינות ויינות, טעמים, ירידי איכרים, טקסי הבאת ביכורים, פעילויות לילדים בנושאי החג, קציר חיטים, חג הלחם ועוד המון אטרקציות לילדים.

 לכבוד שבועות – חג הביכורים ותנובת השדה, המרחב הכפרי של יערות בן שמן לובש חג. פסטיבל 'חגיגה בלבן בחבל מודיעין' מתקיים זו השנה החמישית ומציע מגוון נופים קסומים במרכז הארץ, טעמים מיוחדים, אווירה כפרית ושקטה ומאפשר למשפחות ליהנות מחיבור אמיתי לטבע ולאדמה. הפעילות תתקיים במהלך שני סופי שבוע, חלק מהפעילויות ללא תשלום.
כל הפרטים על הפסטיבל ולרכישת כרטיסים בהנחה לפעילויות >> www.thm.org.il

מרכזי המבקרים, אטרקציות לילדים ואתרי התיירות בחבל מודיעין יציעו מגוון חוויות חקלאיות ברוח החג ועונת הקציר, מאות בקבוקי יין ייפתחו ביקבים לטעימות, גבינות משובחות יוגשו במחלבות וילדים והוריהם יוזמנו להשתתף בחוויות של קציר חיטים, רעיית צאן, הכנת פיתות, טחינת גרעיני חיטה ושלל חוויות חקלאיות. יתקיימו סדנאות בישול לאמהות ובנות, לאפיית מטעמים לחג ופוקאצ'ות לצד טקס הפרשת חלה, סיורים בבתי כנסת מיוחדים, טיולי אופניים, סיורים מודרכים ועוד.

בין הפעילויות ואירועי שבועות 2016 בחבל מודיעין יתקיימו במושב בן שמן יריד כפרי בהשתתפות אמני האזור ויצרניו, חגיגת ביכורים וריקודים ביקב רות, במשק חי במבוא מודיעים יצאו המבקרים לרעיית צאן ויכינו גבינות, בכפר חשמונאי בשילת יחגגו את חג הלחם ויעלו את ההצגה מגילת רות, בפארק נאות קדומים יתקיימו חגיגות הקציר, התנסות במלאכות קדומות וכתיבה על קלף, בחוות הזיתים אלאדין שבכפר רות יקיימו סיור בעקבות שבעת המינים, במרכז הצלה וחינוך פארק הקופים יקיימו פעילות מיוחדת, הצלם אלדד מאסטרו יעביר סדנאות צילום בטבע ובכפר הנוער בן שמן יפגשו המבקרים בעלי חיים ותוצרת חקלאית ועוד שפע של פעילויות לכל המשפחה.


כל פעילויות פסטיבל חגיגה בלבן – שבועות 2016 בחבל מודיעין:


חגיגות הקציר בפארק נאות קדומים |
יום שני, 13/06
פארק נאות קדומים הוא מסע קדום אל ארץ התנ"ך, בו נשתלו צמחי ארץ ישראל העתיקה, נחפרו ושוחזרו מתקנים חקלאיים קדומים וכמובן, גידלו שדות חיטה גדולים, מושלמים לקציר של חג השבועות. לכבוד החג, בנו בפארק סיור מיוחד, המתמקד בשמותיו השונים והמגוונים של שבועות. הסיור לוקח את המבקרים בחזרה אל העבר, ומביא אותם לחוות ולהתנסות כיצד פעלו בני ישראל בהכנות אל החג. על מנת להבין את השם חג מתן תורה, המבקרים יתנסו בכתיבה על קלף, בעזרת קולמוס ודיו, באותו האופן בו כתבו את ספר התורה.

את חג הקציר ילמדו להכיר על ידי שחזור מלאכות קדומות, ממש כפי שעשו אבות אבותינו, על מנת ליצור קמח. מתנסים בקציר החיטה, שימוש בגורן עתיקה בה מפרידים את גרעיני החיטה מן המוץ והתבן ובטחינת גרעיני החיטה באבני ריחיים עד לקבלת הקמח. החלק הטעים ביותר בסיור הוא ההתייחסות אל חג הביכורים, שם הילדים מבקרים בגני שבעת המינים הקסומים, ומשתמשים בקמח הטחון על מנת לאפות פיתות בטאבון, אותן יאכלו המשתתפים לצד גבינות אותן יגבנו ממש כמו פעם.
מתי: יום שני, 13 ביוני 2016, בין השעות 9:00-12:00. הסיור יוצא בשעה 9:15 בדיוק. בהרשמה מראש בלבד
מחיר: 40 ₪ למשתתף (מעל גיל 3)

יצירת קשר: 08-9770770 ובאתר: www.n-k.org.il

 

יריד כפרי  – תוצרת חבל מודיעין במושב בן שמן | יום שישי 03/06 בשעות 10:00-16:00
במושב בן שמן יתקיים יריד כפרי עשיר בו יצעו למכירה אמנות מקומית, מתנות לחג, תנובת החבל ועוד.. במהלך היריד יופיעו לאורך כל היום אמני תיאטרון רחוב המגיעים לביקור קצר בארץ, דון פפינו ובת זוגתו סרי מפינלנד, במופע מרהיב – עם קטעי להטוטנות, ליצנות והמון צחוק בשיתוף הקהל, עוד יופיע ביריד מספר סיפורים (בשעות 11:00,13:00 ו 15:00) והפתעות נוספות. הכניסה חופשית!

 

חג הלחם – כפר חשמונאי, שילת | 10/06 בשעה 10:00; 11-13/06 בשעה 10:30
התכנסות במרכז המבקרים בכפר החשמונאי. הסבר על מהות חג הלחם האוניברסאלי בעת העתיקה אצל בני ישראל ובקרב עמי המזרח התיכון- כחג הודיה לקבלת יבולי הדגן. כמו כן, תתקיים ההצגה "מגילת רות" על ידי המשתתפים. חוויה של ממש עם תלבושות, טקסטים ובימוי. עוד בפעילות, תצוגה מרשימה של כלי דגן כגון מורג חרוץ, מזרה לזריית עומרים, אבני ריחיים מבזלת לטחינה, כברות מעור עיזים לסינון ומגלי קציר. הפעלת כלי הדגן שבתצוגת הדגן על ידי הילדים, אפיית פיתות טעימות מתובלות בזעתר ותה צמחים מזוטא לבנה.

משך הפעילות כ- 3 שעות.

מחיר: 35 ₪ למבקר מגיל 3.5 ומעלה. התשלום בכניסה במזומן.
יצירת קשר: זוהר ברעם 054-4480463

 

שבועות בחוות הזיתים אלאדין, כפר רות
סיור בחווה בעקבות שבעת המינים. מסע חוויתי לחיפוש שבעת המינים בחווה. במסגרת הפעילות גם טוחנים חיטה לקמח, מכינים לאפות טעימות ואת תבלין הזעתר, מאכילים תרנגולות, שותלים צמח מרפא בעציץ שלוקחים הביתה למזכרת.

מתי: פתוח כל ימי הפסטיבל, השתתפות בסדנאות בתאום מראש, ביום שבת 11/6 יהיה בחווה מספר סיפורים לאורך היום, במאהל הבדואי המצוי במקום. מחיר: תשלום במזומן/שיק 35₪ לילד, 25₪ למבוגר
יצירת קשר והרשמה: 054-3141822/4 אורנה

 

משק חי, מבוא מודיעים
משק העיזים של ג'ודי ושפיר אברהם חי, המשמר מסורות ומלאכות קדומות, מציע מגוון אפשרויות לכבוד החג. יציאה לרעיית צאן, חליבת עיזים, סדנת הכנת גבינות וטעימות, טוויה, אריגה ויצירה. ניתן לשלב סיור מודרך לבית הכנסת והעתיקות במושב הססגוני המשמר את מסורת הרב שלמה קרליבך ז"ל.
מתי: בכל ימי הפסטיבל מלבד שבת וחג, הפעילות מתקיימת בתיאום מראש.
מחיר: 70 ₪ למשתתף מגיל שנתיים ומעלה
יצירת קשר: 054-4283646

 

חגיגת שבועות אפריקאית במרכז הצלה וחינוך, פארק הקופים
מרכז הצלה וחינוך פארק הקופים מציע סיור מפגש עם קופים מכל העולם, ג'ימבורי ענק, ספורט אתגרי לילדים, סדנאות יצירה והפתעות נוספות.

מתי: פתוחים במהלך כל ימי הפסטיבל.

מחיר: 48 ₪ הנחה לרכישה און ליין באתר עמותת תיירות חבל מודיעין www.thm.org.il

יצירת קשר: 08-9285888

 

 

חוויות קולינריות

סדנת "הזמנה לארוחה", טירת יהודה | יום ב' 13/06 בין השעות 10:00-13:00

סדנה מיוחדת לאמהות ובנות – ספיישל שבועות. בסדנא לומדים להכין מאכלים בריאים וטעימים עם גבינות, פירות וירקות.

מקבלים שלל טיפים שימושיים ורעיונות להגשה ועיצוב שולחן החג.

בתום הסדנא מנשנשים יחד את מה שמכינים ומעשירים את הידע בתזונה נכונה ואורח חיים בריא.

מחיר: לאמא ובת – 220 ₪. מתקיים בהרשמה מראש ומינימום משתתפות. הסדנה כשרה.

יצירת קשר ופרטים נוספים: טלי חן 058-4854858

 

אהבה בלבן – בוקר שכולו מטעמים ומעדנים לחג השבועות | יום שישי ה-10/06 בין השעות 09:30-12:30

בוקר של מאפים מתוקים ומלוחים לחג השבועות מיני בלינצ'ס, עוגות יוגורט ולימון, לחמניות גבינה ופפריקה, עוגיות חמאה ופקאן, עוגיות גבינה ופרג מלוחות. המון גבינה, חמאה, שמנת ועוד…

איפה: בביתה של "מיכל אופה מאהבה", הדקל 21 לפיד.

יצירת קשר: מיכל עובדיה 052-3927795 / https://www.facebook.com/Michal.lovebaking

 

מי מפחד מבצק –סדנה לחג השבועות עם אפרת נגר יהודה, טירת יהודה | יום חמישי 09/06 בין השעות 20.00-22.00

חוויה של טעם וריח, סדנה בה יינתנו ידע וכלים ליישום, יסופר סוד הקסם המקורי שבהפרשת חלה, תתאפשר התנסות בקלילות של הכנת פוקצ'ה ועוד.. מפגש שכולו שמחה ועשייה בקלות. אפרת מסבירה, מעשירה, ונותנת טיפים מקצועיים ומעשיים. מומלץ לבוא על בטן ריקה. הסדנה כשרה ומתקיימת בביתה של אפרת, קונדיטורית בוגרת "אסטלה"

מחיר: 60₪ למשתתף.

יצירת קשר, הרשמה ופרטים: אפרת  052-4202602;  מייל efrat.nagar10@gmail.com

 

מחלבת מרקוביץ | נחלים

מחלבה המתמחה בייצור גבינות בעבודת יד, המכילות חלב כבשים מפוסטר. במחלבה גבינות מקוריות בשילוב פירות שבעת המינים. ביום שישי 10/6 ילווה את הקונים נגן צ'לו ברחבת החנות.

שעות פתיחה: ראשון – חמישי: 8:00-19:00, שישי 8:00-13:30. רח' שניר 28, נחלים. לפני החג החנות תהייה פתוחה עד 20:30.

יצירת קשר: 03-933-2797

 

מחלבת דורון מן הטבע | נחלים

מחלבה ביתית המייצרת גבינות איכותיות מחלב טרי של עיזים, כבשים ופרות הגדלות במקום. מבחר גדול של גבינות ויוגורטים הנעשים על פי מסורת משפחתית רבת שנים.

שעות פתיחת החנות: ימים א-ה: 9:00-18:00, יום ו': 8:30-14:00. רח' חרמון 83, נחלים.

 


סיורים מיוחדים:

טיול רוכבים עם נביעות | חגיגת שבועות ביער בן שמן ופארק נאות קדומים | יום שישי 10.6.

שני מסלולים העוברים בפארק נאות קדומים המקסים שפותח לראשונה את שעריו ופינות החמד שלו לקהל הרוכבים. למשתתפים יועמדו מדריכים ורכבי שטח ליווי וסיוע, רכב  חילוץ רפואי, מספר משתתף "שוונג-תג" לכידון וצלם שטח להעלות את התמונות ישירות לפייסבוק של המשתתפים. המשתתפים יוכלו לשתות במהלך המסלול מים מינרלים של נביעות, כיבוד קל בסיום, מוזיקה וספות מנוחה במתחם הכינוס.

מסלול קצר של 15 ק"מ ברמת קושי בינונית-קלה ועובר בפארק נאות קדומים – מיועד לרוכבים ברמה בסיסית עם ניסיון שטח ולילדים מגיל 10.

מסלול ארוך 35 ק"מ ברמת קושי בינונית ומעלה כולל סיבוב מקיף באתרי יער בן שמן ופארק נאות קדומים – מיועד לרוכבים מנוסים וילדים מגיל 13 בכושר טוב וניסיון רכיבה בשטח.

המסלולים עוברים בשבילים לבנים ביער בן שמן ובשבילי האספלט בפארק נאות קדומים ואינם עוברים בסינגלים. יש להגיע עם אופניי הרים תקינים, קסדה והציוד המפורט באתר ההרשמה.

מתי: כינוס בשעה 7:00 בקברות המכבים – על כביש 443 לכיוון מערב, תדרוך לרוכבים ב 7:45, יציאה למסלולים 8:00 סיום משוער עד 12:00. אין השכרת אופניים במקום.

הטיול אינו מתאים לרוכבים מתחילים, לאופני יד, לאופני כביש,  לנגררים/טריילרים ועגלות/כסאות לילדים.

מחיר: הרשמה מראש בעלות של 60 ש"ח למשתתף באתר שוונג בקישור http://events.shvoong.co.il/neviot/

או בבוקר האירוע במזומן במקום 80 ₪ למשתתף

יצירת קשר: חברת שוונג 1-700-700-305 או במייל info@shvoong.co.il

 

הדרך להתבונן, הדרך לצלם: סיור צילום פעיל במושבה הטמפלרית וילהלמה -בני עטרות, עם טלפונים ניידים.
בסטודיו הממוקם בסילו הישן, הצלם אלדד מאסטרו יפתח בפני המשתתפים אפשרות להבחין בשפע אלמנטים טבעיים וארכיטקטוניים על יופיים ורבגוניותם.

אלדד, צלם, אמן ופוטו תרפיסט, מאמין כי אפשר לאמן את העניים להתבונן על הדברים המוכרים באור חדש וכך לשנות את נקודת המבט שלנו וההבנה את העולם ואת עצמנו.

הצילום בסדנא בטלפונים הניידים של המשתתפים, כולל צ'ופר מיוחד – הדפסה איכותית מידית של תמונה אחת 2030 X  לכל משתתף

מתי: הסיורים יתקיימו בשבתות 04.06 ו- 11.06, בשעה 10:00-13:00. הפעילות מתקיימת בתיאום מראש.

מחיר: 30 ₪ למשתתף.

יצירת קשר: אלדד מאסטרו 054-5905907   maestroe@zahav.net.il


סיורים בכפר הנוער בן שמן |
יום שישי 03/06 ויום ב' איסרו חג 13/06 בשעות 11:00 ו- 13:30.
כפר נוער חקלאי ציוני, טובל בירוק ומשמר חוויית טבע, מרחבים פתוחים ומפגש האמיתי עם בעלי חיים ועם תוצרת חקלאית לסוגיה וכן משמש בית חם לקהילה חינוכית. במסגרת הפסטיבל יתקיימו סיורים בכפר וביקור במרכז המבקרים "מוזיאתר" הפועל במקום ומפגיש את המבקרים עם ארץ ישראל היפה של פעם, עם אורח חיים ציוני מסוג אחר, פרויקט חינוכי ייחודי וטכנולוגיה חקלאית מתקדמת. במסגרת הפסטיבל יתקיימו סיורים בכפר החקלאי האוצר בתוכו את תולדות הישוב הציוני בארץ, ללא תשלום! יש להירשם מראש לפעילות.

לפרטים והרשמה:  info@thm.org.il

 

חגיגות ביקבים

חגיגת ביכורים ביקב רות, כפר רות | יום חמישי, 02.06.16 בשעות 20:00-23:00

על רחבת הריקודים יופיעו שלישיית הבוגלו בהופעה חיה עם מופע קצבי ושמח עם מיטב הלהיטים הגדולים של שנות ה-60. בר יין חופשי מכל סוגי היינות של היקב ובופה חלבי קל. האירוע מתקיים בחוץ, מומלץ להצטייד בלבוש חם.

מחיר: 50₪ כולל הופעה, יין חופשי וכיבוד. יש להזמין כרטיסים מראש!

לפרטים והרשמה:  ruthvineyard@gmail.com  / 08-9761800

 

יקב גינתון, גינתון

אירוע טעימות יין וגבינות כמיטב המסורת.

מתי: יום ה', 9.6 החל מ 19:30, ולמחרת ביום שישי החל מ 10:30 עד 14:00.

כתובת: הזית 19 מושב גינתון.

יצירת קשר: דורון 052-2584421

הכניסה חופשית

 

טעימות וסיפורי יין, יקב נטוף, כפר טרומן

מאיר וזאב, יינני היקב בסיפורי יין אישיים, לצד טעימות של יין וגבינות. תתקיים גם מכירה מיוחדת מיינות היקב.

מתי: ביום ראשון 12/5 משעה 11:00 עד 17:00.

יצירת קשר: 054-6701061

הכניסה חופשית

 

חג מתן תורה, סיורים בבתי כנסת

מקוצ'ין לגבעת כח: סיור הכרות עם קהילה מיוחדת | יום שישי 10/03 יתקיימו שני סיורים ב- 10:00 וב- 11:00

תושבי הכפר צ'נאמאנגלאם בקוצ'ין שבדרום הודו עלו לארץ הקודש ובנו ביתם במושב גבעת כח. בו הקימו בית כנסת מפואר ושוחזרו קטעים שלמים מבית הכנסת בן ה-200 שנה שבכפר הולדתם. במקום היכל עץ מגולף ותיבה מעשה אומן שנבנו לפי צילומי הדגם המקורי אשר בקוצ'ין הרחוקה. בכניסה לבית הכנסת קיר פסיפס צבעוני המספר את סיפור השיבה ארצה מגלות קוצ'ין. בבית הכנסת קיים חדר המורשת ובו מוצגים פריטים נדירים ואותנטיים מחיי הקהילה, וויטראז'ים צבעוניים המפארים את החלונות. גולת הכותרת של המקום הוא העתק קבר הצדיק ר' נחמיה בן אברהם שנבנה בחצר בית הכנסת הקרוי על שמו.

יצירת קשר: רות אברהם טל.052-4303270 / rut_a@walla.com

הכניסה חופשית

 

איסרו חג למשפחות | 13/6 בבית הכנסת היכל נחמיה, בית הכנסת של העדה הקוצ'ינית בגבעת כח.

סיור בבית הכנסת המפואר, כולו מעשי אמנות בתגליפי עץ, עבודות פסיפס וויטראג'ים מרהיבים. בסיור יסופר על תולדות הקהילה שעלתה לארץ מהכפר בקוצ'ין והקימה בית כנסת המשחזר את המקור העתיק בן ה- 200, סיפורים על ילדות בכפר צ'אנמנגלאם שבדרום הודו, התבוננות בפרטי מורשת נדירים ועוד.

לילדים מגיל 3-13, בהשראת בית הכנסת וחג מתן תורה, תופעלנה פינות יצירה שונות בתשלום ידידותי.

מחיר למבוגר: 20 ₪.

שעות הפעילות: 10.00-13.00

יצירת קשר: רות אברהם 052-4303270 / rut_a@wall.com

 

"קבלת תורה ואהבת חינם"- שבועות ברוח הרב שלמה קרליבך במבוא מודיעים | יום שני 13/06 החל מ- 09:00

השכמה ב"משק חי", פינה קסומה של טבע. חליבת עיזים, האכלת חיות המשק, טיפים על גיבון ועוד. שתיה וכיבוד מובטחים, סיור בבית הכנסת המיוחד שביישוב, בו יסופר על תורתו, דרך חייו והשפעתו על היהדות העכשווית של הרב שלמה קרליבך זצ"ל. בית הכנסת מעוטר בציורי קיר מרהיבים, בסיור ישתתף האמן שצייר אותם, יצחק בן יהודה שיספר את סיפורו המרתק והמבקרים ישתתפו בציור ענק משותף עם האמן.

בהמשך, הילדים יצאו לפעילות קצרה בעתיקות והמשתתפים הבוגרים יוזמנו לבית מורשת הרב, חדר הספון בספריו. שם לאה גולומב, מוותיקות היישוב, תעביר שיעור קצר שכולו נתינה רוחנית חמה, חכמה ומלאת שמחה. בסיום הסיור יוגש אבטיח צונן למשתתפים.

מחיר: השכמה ב"משק חי"- 40 ₪ למשתתף, מגיל שנתיים, הסיור והפעילויות הנוספות –  20 ₪ לילד, 40 ₪ למבוגר. ניתן להשתתף בהרשמה מראש בלבד עד יום שישי 10/6, לפני כניסת השבת.

יצירת קשר: אלנתן גולומב 0547240028 / tantangolomb@yahoo.com

 

סדנאות ומפגשי אמן

אסנת שמעוני מזרחי, סטודיו קרמיקה בני עטרות

בסטודיו יתקיימו סדנאות להורים וילדים ולמבוגרים בנושאי החג: קליעה בחימר ויצירת סלסלות קרמיקה. פיסול ענבים תאנים ועוד. וגם יצירת מגשים עם הטבעת עלים אמיתיים של גפן תאנה ורימון.

עלות סדנת מבוגרים לשעתיים: 100₪ כולל צביעה.

הורים וילדים לשעה וחצי : 70₪ [הורה וילד]

הפעילות מתקיימת בתיאום מראש

יצירת קשר: אסנת. 054-8065418

 

שבת עם הבובות של סבא מוטי – להוציא חיוך מעץ, גינתון | יום שבת 4/6 בשעות: 10:00-16:00

סבא מוטי פותח את שערי הסדנא שלו ומזמין לטיול בעולם קסום אפוף שבבי עץ וניחוח נסורת. בגלריה של הסבא תתקיים תצוגה בכל שבת ראשונה של החודש, בה ניתן יהיה לראות בובות עץ מיוחדות, מעשה ידיו של הסבא. בובות קטנות וגדולות, על מתקנים מיוחדים, בובות מלאות פרטים ועוד…

לסבא מוטי סדנת אומן וגלריה ובהן הוא הופך בולי וגזרי עץ לבובות ומתקני שעשועים מלאי קסם ושופעים בהומור ופרטים.

סבא מוטי מזמין את האורחים להיכנס לעולמו העשיר ב'שבת עם סבא מוטי' ויארח במהלך השבת בגלריה ובחצר לתצוגת בובות מרהיבה ומיוחדת במינה.

בתצוגה אפשר לראות בובות המורכבות מעשרות חלקים שהחיבור המיוחד ביניהם מאפשר גמישות רבה לכל בובה. בובות שעושות פעילות ספורטיבית, בובות שרוקדות בלט, בובות על חבל, בובות עץ  של דמויות אדם וחיות, בובות זעירות המשולבות במתקנים של גני שעשועים ולונה פארק ועוד…

כתובת: מושב גינתון משק 45­­ (waze – הבובות של סבא מוטי)

מתאים לכל גיל!! הכניסה חופשית.

יצירת קשר: מוטי: 050-6688680 / motishvartz@walla.co.il


פרטים מלאים ורכישת כרטיסים לפעילויות: עמותת תיירות חבל מודיעין: 
www.thm.org.il

או בפייסבוק– 'תיירות חבל מודיעין'.

 

 

 

 

 

 

 

פסטיבל שבועות – חגיגה בלבן בחבל מודיעין

מסע של טעמים בין כרמים ושיבולים 2-13/6/2016

 

חגיגה של גבינות ויינות, טעמים, ירידים, ביכורים, יריד כפרי, קציר חיטים, חג הלחם ועוד…

הפעילות תתקיים במהלך שני סופי שבוע, חלק מהפעילויות ללא תשלום

 

לכבוד שבועות – חג הביכורים ותנובת השדה, המרחב הכפרי של יערות בן שמן לובש חג. פסטיבל 'חגיגה בלבן בחבל מודיעין' מתקיים זו השנה החמישית ומציע מגוון נופים קסומים במרכז הארץ, טעמים מיוחדים, אווירה כפרית ושקטה ומאפשר למשפחות ליהנות מחיבור אמיתי לטבע ולאדמה.

אתרי התיירות באזור יציעו מגוון חוויות חקלאיות ברוח החג ועונת הקציר, מאות בקבוקי יין ייפתחו ביקבים לטעימות, גבינות משובחות יוגשו במחלבות וילדים והוריהם יוזמנו להשתתף בחוויות של קציר חיטים, רעיית צאן, הכנת פיתות, טחינת גרעיני חיטה ושלל חוויות חקלאיות. יתקיימו סדנאות בישול לאמהות ובנות, לאפיית מטעמים לחג ופוקאצ'ות לצד טקס הפרשת חלה, סיורים בבתי כנסת מיוחדים, טיולי אופניים, סיורים מודרכים ועוד.

במושב בן שמן יתקיים יריד כפרי בהשתתפות אמני האזור ויצרניו, ביקב רות יחגגו חגיגת ביכורים מבסיבת ריקודים, במשק חי במבוא מודיעים יצאו המבקרים לרעיית צאן ויכינו גבינות, בכפר חשמונאי בשילת יחגגו את חג הלחם ויעלו את ההצגה מגילת רות, בפארק נאות קדומים יתקיימו חגיגות הקציר, התנסות במלאכות קדומות וכתיבה על קלף, בחוות הזיתים אלאדין שבכפר רות יקיימו סיור בעקבות שבעת המינים, במרכז הצלה וחינוך פארק הקופים יקיימו חגיגה אפריקאית, הצלם אלדד מאסטרו יעביר סדנאות צילום בטבע ובכפר הנוער בן שמן יפגשו המבקרים בעלי חיים ותוצרת חקלאית ועוד שפע של אטרקציות לילדים לשבועות ופעילויות לכל המשפחה.

פסטיבל שבועות 2016 בחבל מודיעין
פסטיבל שבועות 2016 בחבל מודיעין. צילום: דודי לזר

 

להלן פירוט של חלק מהפעילויות במסגרת הפסטיבל:

היריד הכפרי 'תוצרת חבל מודיעין', מושב בן שמן | יום שישי 03/06 בשעות 10:00-16:00

במושב בן שמן יתקיים יריד כפרי עשיר בו יצעו למכירה אמנות מקומית, מתנות לחג, תנובת החבל ועוד.. במהלך היריד יופיעו לאורך כל היום אמני תיאטרון רחוב המגיעים לביקור קצר בארץ, דון פפינו ובת זוגתו סרי מפינלנד, במופע מרהיב – עם קטעי להטוטנות, ליצנות והמון צחוק בשיתוף הקהל, עוד יופיע ביריד מספר סיפורים (בשעות 11:00,13:00 ו 15:00) והפתעות נוספות.

הכניסה חופשית!

 

"חג הלחם" כפר חשמונאי, שילת | 10/06 בשעה 10:00; 11-13/06 בשעה 10:30

התכנסות במרכז המבקרים בכפר החשמונאי. הסבר על מהות חג הלחם האוניברסאלי בעת העתיקה אצל בני ישראל ובקרב עמי המזרח התיכון- כחג הודיה לקבלת יבולי הדגן. כמו כן, תתקיים ההצגה "מגילת רות" על ידי המשתתפים. חוויה של ממש עם תלבושות, טקסטים ובימוי. עוד בפעילות, תצוגה מרשימה של כלי דגן כגון מורג חרוץ, מזרה לזריית עומרים, אבני ריחיים מבזלת לטחינה, כברות מעור עיזים לסינון ומגלי קציר. הפעלת כלי הדגן שבתצוגת הדגן על ידי הילדים, אפיית פיתות טעימות מתובלות בזעתר ותה צמחים מזוטא לבנה.

משך הפעילות כ- 3 שעות.

מחיר: 35 ₪ למבקר מגיל 3.5 ומעלה. התשלום בכניסה במזומן.

יצירת קשר: זוהר ברעם 0544480463 / kfarhash@012.net.il

 

משק חי, מבוא מודיעים

משק העיזים של ג'ודי ושפיר אברהם חי, המשמר מסורות ומלאכות קדומות, מציע מגוון אפשרויות לכבוד החג. יציאה לרעיית צאן, חליבת עיזים, סדנת הכנת גבינות וטעימות, טוויה, אריגה ויצירה. ניתן לשלב סיור מודרך לבית הכנסת והעתיקות במושב הססגוני המשמר את מסורת הרב שלמה קרליבך ז"ל.

מתי: בכל ימי הפסטיבל מלבד שבת וחג, הפעילות מתקיימת בתיאום מראש.

מחיר: 70 ₪ למשתתף מגיל שנתיים ומעלה

יצירת קשר: 054-4283646

 

שבועות בחוות הזיתים אלאדין, כפר רות

סיור בחווה בעקבות שבעת המינים. מסע חוויתי לחיפוש שבעת המינים בחווה. במסגרת הפעילות גם טוחנים חיטה לקמח, מכינים לאפות טעימות ואת תבלין הזעתר, מאכילים תרנגולות, שותלים צמח מרפא בעציץ שלוקחים הביתה למזכרת.

מתי: פתוח כל ימי הפסטיבל, השתתפות בסדנאות בתאום מראש, ביום שבת 11/6 יהיה בחווה מספר סיפורים לאורך היום, במאהל הבדואי המצוי במקום.

מחיר: תשלום במזומן/שיק 35₪ לילד, 25₪ למבוגר

יצירת קשר והרשמה: 054-3141822/4 אורנה

 

חגיגות הקציר בפארק נאות קדומים | יום שני, 13/06
פארק נאות קדומים הוא מסע קדום אל ארץ התנ"ך, בו נשתלו צמחי ארץ ישראל העתיקה, נחפרו ושוחזרו מתקנים חקלאיים קדומים וכמובן, גידלו שדות חיטה גדולים, מושלמים לקציר של חג השבועות. לכבוד החג, בנו בפארק סיור מיוחד, המתמקד בשמותיו השונים והמגוונים של שבועות. הסיור לוקח את המבקרים בחזרה אל העבר, ומביא אותם לחוות ולהתנסות כיצד פעלו בני ישראל בהכנות אל החג. על מנת להבין את השם חג מתן תורה, המבקרים יתנסו בכתיבה על קלף, בעזרת קולמוס ודיו, באותו האופן בו כתבו את ספר התורה.

את חג הקציר ילמדו להכיר על ידי שחזור מלאכות קדומות, ממש כפי שעשו אבות אבותינו, על מנת ליצור קמח. מתנסים בקציר החיטה, שימוש בגורן עתיקה בה מפרידים את גרעיני החיטה מן המוץ והתבן ובטחינת גרעיני החיטה באבני ריחיים עד לקבלת הקמח.

החלק הטעים ביותר בסיור הוא ההתייחסות אל חג הביכורים, שם מבקרים בגני שבעת המינים הקסומים, ומשתמשים בקמח הטחון על מנת לאפות פיתות בטאבון, אותן יאכלו המשתתפים לצד גבינות אותן יגבנו ממש כמו פעם.

מתי: יום שני, 13 ביוני 2016, בין השעות 9:00-12:00. הסיור יוצא בשעה 9:15 בדיוק. בהרשמה מראש בלבד

מחיר: 40 ₪ למשתתף (מעל גיל 3)

יצירת קשר: 08-9770770 ובאתר: www.n-k.org.il

 

חגיגת שבועות אפריקאית במרכז הצלה וחינוך, פארק הקופים
מרכז הצלה וחינוך פארק הקופים מציע סיור מפגש עם קופים מכל העולם, ג'ימבורי ענק, ספורט אתגרי לילדים, סדנאות יצירה והפתעות נוספות. ב-12/6 תתקיים בפארק חגיגה אפריקאית אותנטית ומרגשת, פרי היוצר של להקת אפריקנה, אשר תלהיב את הצופים במגוון שירים, ריקודים וסיפורים.

מתי: פתוחים במהלך כל ימי הפסטיבל.
מחיר: 48 ₪ (הנחה לרכישה און ליין באתר עמותת תיירות חבל מודיעין www.thm.org.il)
יצירת קשר: 08-9285888

 

חוות ילדי הטבע, בני עטרות לאלו המחפשים להתרחק קצת מחיי היומיום הסוערים לטובת שלוות המושב, המקום הוא חוות ילדי הטבע. שם ניתן ליהנות ממגוון אטרקציות ופעילויות חוויתיות תחת קורת גג אחת.

בחווה מפגש ישיר עם מכרסמים, עופות, תוכים, יונקים, חרקים, טורפים, דו חיים וזוחלים, אפיית פיתות בטאבון, פינת יצירה ענפה הכוללת דפי צביעה, ציור על קנבס ויצירה בגבס, שאפשר לקחת הביתה למזכרת. במקום פינת ישיבה מסודרת ומוצלת ובה עמדת שתייה חמה וקרה וכמובן, ארטיקים לימי הקיץ החמים.

מתי: במהלך כל ימי הפסטיבל.

שעות פעילות: 9:00-18:00

מחיר: 25 ₪ לילד, 15 ₪ למבוגר.

יצירת קשר: 050-6889709

 

חוויות קולינריות בפסטיבל שבועות

סדנת "הזמנה לארוחה", טירת יהודה | יום ב' 13/06 בין השעות 10:00-13:00

סדנה מיוחדת לאמהות ובנות – ספיישל שבועות. בסדנא לומדים להכין מאכלים בריאים וטעימים עם גבינות, פירות וירקות.

מקבלים שלל טיפים שימושיים ורעיונות להגשה ועיצוב שולחן החג.

בתום הסדנא מנשנשים יחד את מה שמכינים ומעשירים את הידע בתזונה נכונה ואורח חיים בריא.

מחיר: לאמא ובת – 220 ₪. מתקיים בהרשמה מראש ומינימום משתתפות. הסדנה כשרה.

יצירת קשר ופרטים נוספים: טלי חן 058-4854858

 

אהבה בלבן – בוקר שכולו מטעמים ומעדנים לחג השבועות | יום שישי ה-10/06 בין השעות 09:30-12:30

בוקר של מאפים מתוקים ומלוחים לחג השבועות מיני בלינצ'ס, עוגות יוגורט ולימון, לחמניות גבינה ופפריקה, עוגיות חמאה ופקאן, עוגיות גבינה ופרג מלוחות. המון גבינה, חמאה, שמנת ועוד…

איפה: בביתה של "מיכל אופה מאהבה", הדקל 21 לפיד.

יצירת קשר: מיכל עובדיה 052-3927795 / https://www.facebook.com/Michal.lovebaking

 

"מי מפחד מבצק" –סדנה לחג השבועות עם אפרת נגר יהודה, טירת יהודה | יום חמישי 09/06 בין השעות 20.00-22.00

חוויה של טעם וריח, סדנה בה יינתנו ידע וכלים ליישום, יסופר סוד הקסם המקורי שבהפרשת חלה, תתאפשר התנסות בקלילות של הכנת פוקצ'ה ועוד.. מפגש שכולו שמחה ועשייה בקלות. אפרת מסבירה, מעשירה, ונותנת טיפים מקצועיים ומעשיים. מומלץ לבוא על בטן ריקה. הסדנה כשרה ומתקיימת בביתה של אפרת, קונדיטורית בוגרת "אסטלה"

מחיר: 60₪ למשתתף.

יצירת קשר, הרשמה ופרטים: אפרת  052-4202602;  מייל efrat.nagar10@gmail.com

 

מחלבת מרקוביץ | נחלים

מחלבה המתמחה בייצור גבינות בעבודת יד, המכילות חלב כבשים מפוסטר. במחלבה גבינות מקוריות בשילוב פירות שבעת המינים. ביום שישי 10/6 ילווה את הקונים נגן צ'לו ברחבת החנות.

שעות פתיחה: ראשון – חמישי: 8:00-19:00, שישי 8:00-13:30. רח' שניר 28, נחלים. לפני החג החנות תהייה פתוחה עד 20:30.

יצירת קשר: 03-933-2797

 

מחלבת דורון מן הטבע | נחלים

מחלבה ביתית המייצרת גבינות איכותיות מחלב טרי של עיזים, כבשים ופרות הגדלות במקום. מבחר גדול של גבינות ויוגורטים הנעשים על פי מסורת משפחתית רבת שנים.

שעות פתיחת החנות: ימים א-ה: 9:00-18:00, יום ו': 8:30-14:00. רח' חרמון 83, נחלים.

 

 

 

סיורים מיוחדים:

טיול רוכבים עם נביעות | חגיגת שבועות ביער בן שמן ופארק נאות קדומים | יום שישי 10.6.

שני מסלולים העוברים בפארק נאות קדומים המקסים שפותח לראשונה את שעריו ופינות החמד שלו לקהל הרוכבים. למשתתפים יועמדו מדריכים ורכבי שטח ליווי וסיוע, רכב  חילוץ רפואי, מספר משתתף "שוונג-תג" לכידון וצלם שטח להעלות את התמונות ישירות לפייסבוק של המשתתפים. המשתתפים יוכלו לשתות במהלך המסלול מים מינרלים של נביעות, כיבוד קל בסיום, מוזיקה וספות מנוחה במתחם הכינוס.

מסלול קצר של 15 ק"מ ברמת קושי בינונית-קלה ועובר בפארק נאות קדומים – מיועד לרוכבים ברמה בסיסית עם ניסיון שטח ולילדים מגיל 10.

מסלול ארוך 35 ק"מ ברמת קושי בינונית ומעלה כולל סיבוב מקיף באתרי יער בן שמן ופארק נאות קדומים – מיועד לרוכבים מנוסים וילדים מגיל 13 בכושר טוב וניסיון רכיבה בשטח.

המסלולים עוברים בשבילים לבנים ביער בן שמן ובשבילי האספלט בפארק נאות קדומים ואינם עוברים בסינגלים. יש להגיע עם אופניי הרים תקינים, קסדה והציוד המפורט באתר ההרשמה.

מתי: כינוס בשעה 7:00 בקברות המכבים – על כביש 443 לכיוון מערב, תדרוך לרוכבים ב 7:45, יציאה למסלולים 8:00 סיום משוער עד 12:00. אין השכרת אופניים במקום.

הטיול אינו מתאים לרוכבים מתחילים, לאופני יד, לאופני כביש,  לנגררים/טריילרים ועגלות/כסאות לילדים.

מחיר: הרשמה מראש בעלות של 60 ש"ח למשתתף באתר שוונג בקישור http://events.shvoong.co.il/neviot/

או בבוקר האירוע במזומן במקום 80 ₪ למשתתף

יצירת קשר: חברת שוונג 1-700-700-305 או במייל info@shvoong.co.il

 

'הדרך להתבונן, הדרך לצלם' –

סיור צילום פעיל במושבה הטמפלרית וילהלמה -בני עטרות, עם טלפונים ניידים.

בסטודיו הממוקם באסם עתיק ובין חצרות הבתים המיוחדים של המושבה, אלדד מאסטרו יפתח בפני המשתתפים אפשרות להבחין בשפע אלמנטים טבעיים וארכיטקטוניים על יופיים ורבגוניותם.

אלדד, צלם, אמן ופוטו תרפיסט, מאמין כי אפשר לאמן את העניים להתבונן על הדברים המוכרים באור חדש וכך לשנות את נקודת המבט שלנו וההבנה את העולם ואת עצמנו.

הצילום בסדנא בטלפונים הניידים של המשתתפים, כולל צ'ופר מיוחד – הדפסה איכותית מידית של תמונה אחת 2030 X  לכל משתתף

מתי: הסיורים יתקיימו בשבתות 04.06 ו- 11.06, בשעה 10:00-13:00. הפעילות מתקיימת בתיאום מראש.

מחיר: 30 ₪ למשתתף.

יצירת קשר: אלדד מאסטרו 054-5905907  / maestroe@zahav.net.il

 

חקלאות זו לא מילה גסה… סיורים בכפר הנוער בן שמן | יום שישי 03/06 ויום ב' איסרו חג 13/06 בשעות 11:00 ו- 13:30.

כפר נוער חקלאי ציוני, טובל בירוק ומשמר חוויית טבע, מרחבים פתוחים ומפגש האמיתי עם בעלי חיים ועם תוצרת חקלאית לסוגיה וכן משמש בית חם לקהילה חינוכית. במסגרת הפסטיבל יתקיימו סיורים בכפר וביקור במרכז המבקרים "מוזיאתר" הפועל במקום ומפגיש את המבקרים עם ארץ ישראל היפה של פעם, עם אורח חיים ציוני מסוג אחר, פרויקט חינוכי ייחודי וטכנולוגיה חקלאית מתקדמת. במסגרת הפסטיבל יתקיימו סיורים בכפר החקלאי האוצר בתוכו את תולדות הישוב הציוני בארץ,

ללא תשלום! יש להירשם מראש לפעילות.

לפרטים והרשמה:  info@thm.org.il

 

חגיגות ביקבים

חגיגת ביכורים ביקב רות, כפר רות | יום חמישי, 02.06.16 בשעות 20:00-23:00

על רחבת הריקודים יופיעו שלישיית הבוגלו בהופעה חיה עם מופע קצבי ושמח עם מיטב הלהיטים הגדולים של שנות ה-60. בר יין חופשי מכל סוגי היינות של היקב ובופה חלבי קל. האירוע מתקיים בחוץ, מומלץ להצטייד בלבוש חם.

מחיר: 50₪ כולל הופעה, יין חופשי וכיבוד. יש להזמין כרטיסים מראש!

לפרטים והרשמה:  ruthvineyard@gmail.com  / 08-9761800

 

יקב גינתון, גינתון

אירוע טעימות יין וגבינות כמיטב המסורת.

מתי: יום ה', 9.6 החל מ 19:30, ולמחרת ביום שישי החל מ 10:30 עד 14:00.

כתובת: הזית 19 מושב גינתון.

יצירת קשר: דורון 052-2584421

הכניסה חופשית

 

טעימות וסיפורי יין, יקב נטוף, כפר טרומן

מאיר וזאב, יינני היקב בסיפורי יין אישיים, לצד טעימות של יין וגבינות. תתקיים גם מכירה מיוחדת מיינות היקב.

מתי: ביום ראשון 12/5 משעה 11:00 עד 17:00.

יצירת קשר: 054-6701061

הכניסה חופשית

 


חג מתן תורה, סיורים בבתי כנסת

מקוצ'ין לגבעת כח: סיור הכרות עם קהילה מיוחדת | יום שישי 10/03 יתקיימו שני סיורים ב- 10:00 וב- 11:00

תושבי הכפר צ'נאמאנגלאם בקוצ'ין שבדרום הודו עלו לארץ הקודש ובנו ביתם במושב גבעת כח. בו הקימו בית כנסת מפואר ושוחזרו קטעים שלמים מבית הכנסת בן ה-200 שנה שבכפר הולדתם. במקום היכל עץ מגולף ותיבה מעשה אומן שנבנו לפי צילומי הדגם המקורי אשר בקוצ'ין הרחוקה. בכניסה לבית הכנסת קיר פסיפס צבעוני המספר את סיפור השיבה ארצה מגלות קוצ'ין. בבית הכנסת קיים חדר המורשת ובו מוצגים פריטים נדירים ואותנטיים מחיי הקהילה, וויטראז'ים צבעוניים המפארים את החלונות. גולת הכותרת של המקום הוא העתק קבר הצדיק ר' נחמיה בן אברהם שנבנה בחצר בית הכנסת הקרוי על שמו.

יצירת קשר: רות אברהם טל.052-4303270 / rut_a@walla.com

הכניסה חופשית

 

איסרו חג למשפחות | 13/6 בבית הכנסת היכל נחמיה, בית הכנסת של העדה הקוצ'ינית בגבעת כח.

סיור בבית הכנסת המפואר, כולו מעשי אמנות בתגליפי עץ, עבודות פסיפס וויטראג'ים מרהיבים. בסיור יסופר על תולדות הקהילה שעלתה לארץ מהכפר בקוצ'ין והקימה בית כנסת המשחזר את המקור העתיק בן ה- 200, סיפורים על ילדות בכפר צ'אנמנגלאם שבדרום הודו, התבוננות בפרטי מורשת נדירים ועוד.

לילדים מגיל 3-13, בהשראת בית הכנסת וחג מתן תורה, תופעלנה פינות יצירה שונות בתשלום ידידותי.

מחיר למבוגר: 20 ₪.

שעות הפעילות: 10.00-13.00

יצירת קשר: רות אברהם 052-4303270 / rut_a@wall.com

 

"קבלת תורה ואהבת חינם"- שבועות ברוח הרב שלמה קרליבך במבוא מודיעים | יום שני 13/06 החל מ- 09:00

השכמה ב"משק חי", פינה קסומה של טבע. חליבת עיזים, האכלת חיות המשק, טיפים על גיבון ועוד. שתיה וכיבוד מובטחים, סיור בבית הכנסת המיוחד שביישוב, בו יסופר על תורתו, דרך חייו והשפעתו על היהדות העכשווית של הרב שלמה קרליבך זצ"ל. בית הכנסת מעוטר בציורי קיר מרהיבים, בסיור ישתתף האמן שצייר אותם, יצחק בן יהודה שיספר את סיפורו המרתק והמבקרים ישתתפו בציור ענק משותף עם האמן.

בהמשך, הילדים יצאו לפעילות קצרה בעתיקות והמשתתפים הבוגרים יוזמנו לבית מורשת הרב, חדר הספון בספריו. שם לאה גולומב, מוותיקות היישוב, תעביר שיעור קצר שכולו נתינה רוחנית חמה, חכמה ומלאת שמחה. בסיום הסיור יוגש אבטיח צונן למשתתפים.

מחיר: השכמה ב"משק חי"- 40 ₪ למשתתף, מגיל שנתיים, הסיור והפעילויות הנוספות –  20 ₪ לילד, 40 ₪ למבוגר. ניתן להשתתף בהרשמה מראש בלבד עד יום שישי 10/6, לפני כניסת השבת.

יצירת קשר: אלנתן גולומב 0547240028 / tantangolomb@yahoo.com

 

סדנאות ומפגשי אמן

אסנת שמעוני מזרחי, סטודיו קרמיקה בני עטרות

בסטודיו יתקיימו סדנאות להורים וילדים ולמבוגרים בנושאי החג: קליעה בחימר ויצירת סלסלות קרמיקה. פיסול ענבים תאנים ועוד. וגם יצירת מגשים עם הטבעת עלים אמיתיים של גפן תאנה ורימון.

עלות סדנת מבוגרים לשעתיים: 100₪ כולל צביעה.

הורים וילדים לשעה וחצי : 70₪ [הורה וילד]

הפעילות מתקיימת בתיאום מראש

יצירת קשר: אסנת. 054-8065418

 

שבת עם הבובות של סבא מוטי – להוציא חיוך מעץ, גינתון | יום שבת 4/6 בשעות: 10:00-16:00

סבא מוטי פותח את שערי הסדנא שלו ומזמין לטיול בעולם קסום אפוף שבבי עץ וניחוח נסורת. בגלריה של הסבא תתקיים תצוגה בכל שבת ראשונה של החודש, בה ניתן יהיה לראות בובות עץ מיוחדות, מעשה ידיו של הסבא. בובות קטנות וגדולות, על מתקנים מיוחדים, בובות מלאות פרטים ועוד…

לסבא מוטי סדנת אומן וגלריה ובהן הוא הופך בולי וגזרי עץ לבובות ומתקני שעשועים מלאי קסם ושופעים בהומור ופרטים.

סבא מוטי מזמין את האורחים להיכנס לעולמו העשיר ב'שבת עם סבא מוטי' ויארח במהלך השבת בגלריה ובחצר לתצוגת בובות מרהיבה ומיוחדת במינה.

בתצוגה אפשר לראות בובות המורכבות מעשרות חלקים שהחיבור המיוחד ביניהם מאפשר גמישות רבה לכל בובה. בובות שעושות פעילות ספורטיבית, בובות שרוקדות בלט, בובות על חבל, בובות עץ  של דמויות אדם וחיות, בובות זעירות המשולבות במתקנים של גני שעשועים ולונה פארק ועוד…

כתובת: מושב גינתון משק 45­­ (waze – הבובות של סבא מוטי)

מתאים לכל גיל!! הכניסה חופשית.

יצירת קשר: מוטי: 050-6688680 / motishvartz@walla.co.il


חגיגה בלבן: פסטיבל שבועות 2016 בחבל מודיעין
שני סופי שבוע: 2-3 ביוני 13-16 ביוני

פרטים מלאים ורכישת כרטיסים לפעילויות: עמותת תיירות חבל מודיעין >> www.thm.org.il

או בפייסבוק: תיירות חבל מודיעין.

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה חלק מהפעילויות בחינם וחלקן בתשלום

לוח הופעות

תאריך שעה שם המקום טלפון

עוד בקטגוריה

אין תגובות

השאר תגובה