פעילויות ט"ו בשבט לילדים במכוורות ברחבי הארץ

פעילויות לילדים בדבורת התבור.

 

לקראת חג האילנות, מזמינה מועצת הדבש את הקהל הרחב לביקור במכוורות ברחבי הארץ לטעום דבש, ללמוד על תרומתה של דבורת הדבש לתהליך ההאבקה של העצים ולהכיר את עולמן הקסום של הדבורים.

בארץ ובעולם קיים חשש גדול עקב היעלמות של שליש מכמותם בכל רחבי הגלובוס, כשהסיבה הראשונה והעיקרית הינה התמעטות המזון לדבורים, כלומר- צוף. עם התרחבות שטחי הערים, הבטון והנדל"ן והצטמצמות האזורים החקלאיים, קיים מחסור אמיתי בפרחי צוף המשמש מזון לדבורים.  כפי שעצי הצוף עוזרים בייצור למזון לדבורה, כך גם היא מחזירה להם אהבה ותורמת לתהליך האבקה המחייה ומרבה את צמיחתם וקיומם. דרך שרשרת הטבע המופלאה הזו, אנו בני האדם נהנים משפע של פירות וירקות, כך שכל ביס שלישי שלנו הינו בזכות המעופפות הקטנות.
לכן, במיוחד בחג האילנות, מקדמים מועצת הדבש ודבוראים את המודעות לנטיעות צופניות (עצים, שיחים ופרחים עם צוף), בכדי שיהיה מספיק מזון לדבורים.

לקראת ט"ו בשבט יתגברו קק"ל ומועצת הדבש את הנטיעות הצופניות למען שמירה על ענף הדבורים, המטרה לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בארץ והירידה בייצור הדבש.
קק"ל ומועצת הדבש פועלים בשיתוף פעולה עם עיריות, מועצות אזוריות, חברת הדרכים הלאומית, צה"ל, כביש חוצה ישראל ועוד. כמו כן יוזמים מועצת הדבש והדבוראים פרויקטים רחבי היקף לנטיעות צופניות באזור מגוריהם של הדבוראים והמכוורות, בישובים ובאזורים החקלאיים.

במהלך החג ייערכו פעילויות לכל המשפחה במכוורות ברחבי הארץ הכוללות הסברים על הקשר שבין הדבורים לעצים צופניים וחשיבותן של הדבורים לטבע, כמו גם מדוע נושא היעלמותן של הדבורים מעסיק כל כך הרבה מדענים ומה כל אחד יכול לעשות על מנת לסייע.

פעילויות ט"ו בשבט לילדים במכוורות ברחבי הארץ :

 

יערת הדבש- אלוני אבא
הפעילות ביערת הדבש כוללת סיור במכוורת שנמצאת בסמוך למרכז המבקרים, הסבר על חשיבות נטיעות צופניות בשטח רעיית הדבורים, צפייה בסרט על חיי הדבורה, לבישת חליפת דבוראים, צפייה בכוורת זכוכית וחיפוש המלכה ולאחר מכן ניתן להתנסות ברדיית דבש עם חלות דבש אמתיות. במסגרת הרדייה הילדים מפעילים צנטריפוגה ידנית קטנה ורואים איך הדבש זורם מתוכה לחבית ומוזמנים לקחת כפיות ולטעום כאוות נפשם. הפעילות אורכת כשעה.
עלות: למשתתף מעל גיל 5- 25 ₪.
שעות פעילות: בתיאום מראש בלבד. טלפון לתיאום: 054-4437402, 077-9136549.

סיור בשטח עצים צופניים וכוורות. יערת הדבש אלוני אבא
סיור בשטח עצים צופניים וכוורות. יערת הדבש אלוני אבא

דבורת התבור- שדמות דבורה
מרכז מבקרים דבורת התבור יקיים בכל השבתות של חודש ינואר סיורים מיוחדים לכבוד חג האילנות.
הסיור יכלול הסבר מקיף על ההאבקה של השקדיות והצמחים האחרים באמצעות הדבורים והסבר על חשיבות נטיעות צופניות עבור דבורת הדבש וכמובן ביקור במכון רדיית הדבש. במצפה הדבורים יחזו המבקרים באלפי דבורים החוזרות מהאבקת מטעי העצים. כל משפחה שתגיע תהנה מתה צמחים עם דבש ותקבל שתיל צופני מתנה בשיתוף קק"ל כחלק ממאמציהם של הדבוראים לחזק את אוכלוסיית הדבורים המאביקות בארץ, אותו ניתן לטעת.
עלות: 49 ₪ לילד, 37 ₪ למבוגר. טלפון לתיאום: 04-6769598, 050-5637645

מכוורת הבוסתן- פקיעין
המכוורת נוסדה על ידי ג'מאל חיר בשנת 1977 בכפר פקיעין. חיר מזמין משפחות וילדים ליהנות משילוב ייחודי בין אירוח כפרי דרוזי בחיק הטבע ופעילויות חינוכיות מגוונות ולהבין את חשיבות חג ט"ו בשבט עבור עולם הדבורים. המבקרים ילמדו על חשיבות עצים צופניים להמשך קיום הדבורים, תהליך ייצור הדבש, על שעוני שמש ועל ההיסטוריה של כפר פקיעין העדה הדרוזית. במכוורת, סדנת יצירת נרות על ידי גלגול לוחות מדונג דבורים גולמי על פתיל מיוחד. בנוסף, ניתן להצטרף לקליעת סלים למלא בקבוקים בחול צבעוני, לבלות בפינת החי ופינת הליטוף, רכיבה על גמלים, מתחם ספסלים לפיקניק ועוד.  עלות: 15-30 ₪ לסדנא. כניסה לאתר ולפינת החי + סיור ללא עלות.
שעות פעילות: כל יום, בין השעות- 10:00-18:00. טלפון לתיאום: 052-2477897

ט"ו בשבט במשק לין
ט"ו בשבט במשק לין

משק דבורים לין- כפר בילו א'
משק לין מזמין מבוגרים וילדים כאחד ביום שישי 22.1 וביום שני 25.1 לחגוג את חג האילנות ללמוד על עולם הדבורים, לטעת עצים צופניים ולהבין כיצד ניתן לשמור על חיי הדבורים דרך נטיעות צופניות.
הפעילות למבוגרים כוללת הרצאה בנושא: תרומת הדבורים להאבקה בטבע ובחקלאות, חשיבות נטיעות צופניות לקיום ענף הדבורים בארץ ותרומת הדבוראים לצומח בארץ בנטיעות יזומות. יתקיים סיור בשטחים הצופניים בקרבת המכוורת בכפר בילו ויתקיימו נטיעות צופניות בשטח. לקינוח טעימות ממיטב מעדני המשק. 30 ₪ למשתתף.
פעילות חווייתית למשפחות וילדים נוטעים עצים צופניים ומשתתפים בפעילות בנושא עולם הדבורים המופלא הכוללת הפעלות יצירה, משחקים, צפייה במצפה דבורים פעיל ובסרטון המלמד על הקשר שבין הדבורה והפרח, טעימות דבש וסיור בשטחים הצופניים של המכוורת. 30 ₪ למשתתף.
טלפון לתיאום: שחר- 054-2207965

 

פרטים נוספים על מכוורות בהן ניתן לבקר – באתר מועצת הדבש- לחצו כאן… 

 

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה

לוח הופעות

תאריך שעה שם המקום טלפון

עוד בקטגוריה

אין תגובות

השאר תגובה