גן לאומי מערות בית גוברין

בגן הלאומי מערות בית גוברין נסייר בין עשרות מערות מתוך מאות המערות שנחצבו באזור הגן הלאומי לאורך השנים ויצרו מבוך ענק של אולמות וחללים מתחת לפני הקרקע. בזכות הרכב הסלע המקומי (הקירטון הרך) התאפשרה באזור החציבה של מערות לצרכים שונים החל ממחילות מסתור ומגורים, קבורה, אחסון, בתי בד ומלאכה ועד למערות לגידול יונים.

במקום הגבוה בגן הלאומי מתנשא תל מרשה עם תצפית מרשימה לכל אזור השפלה.
בתל, שכנה העיר מרשה המוזכרת התנ"ך כאחת הערים שבוצרו על ידי המלך ירבעם בעקבות מסעו של שישק המצרי לכיבוש הארץ. העיר שהגיעה לשיאה בתקופה ההלינסטית ננטשה בתקופה הרומית ותושביה הקימו בסמוך לה את בית גוברין שהחליפה אותה כבירת האזור.

בית גוברין שמרה על חשיבותה גם בתקופת הצלבנים וננטשה רק במלחמת העצמאות על ידי תושבי הכפר הערבי שנבנה על חורבות הביצורים הצלבניים.

מתחם האמפי המתחדש בעיר בני החורין, בית גוברין. צילום יחצ
מתחם האמפי המתחדש בעיר בני החורין, בית גוברין. צילום יחצ

האתרים והאטרקציות העיקריים בגן הלאומי הם:
מתחם עיר בני חורין – מתחם חדש, בשם "עיר בני החורין",  ממוקם בחלקו הצפוני של הגן וכולל במרכזו אמפיתיאטרון מרשים וייחודי מסוגו באזור ומונומנטים ארכיאולוגיים נוספים; המתחם מושק לקהל הרחב עם שלל אמצעי המחשה מרהיבים ויצירתיים הממחישים את רוח העבר ומזמינים את הקהל למסע חוויתי בלתי נשכח וחווייתי בין גלדיאטורים קשוחים, רומאים נהנתניים וצלבנים.
במסגרת פרויקט זה, שילבה הרשות באתר מערך המחשה חדש, מעניין ויצירתי, המוסיף תוכן וחיים לאבנים ולמונומנטים הארכיאולוגיים המיוחדים שכלולים בו, באמצעותו המבקרים באתר יוכלו להציץ על חייהם של אנשי בית גוברין בתקופות שונות בהיסטוריה ולצאת למסע חווייתי מלהיב ובלתי נשכח לכל המשפחה – מהקטנים ועד הגדולים. בין אמצעי ההמחשה הייחודים שבאתר ניתן למנות דמויות של חיילים רומאים, סרגלי זמנים צבעוניים, מתקן-משחק ללימוד ספרות רומיות, ואיורי שחזור של מוקדי עניין שונים ברוח התקופה. לצד זה ישנם גם לוחות קומיקס המתארים בהומור את חיי הגלדיאטורים וממחישים את לבושם, כלי הלחימה שלהם ואת בעלי החיים שליוו את מופעי הראווה.
לצד זה מוצג באתר לא רק העבר ושרידיו אלא גם האופן הייחודי בו נחשפו הממצאים, באמצעות מייצג דמויות ארכיאולוגים העוסקים נמרצות במלאכת החפירה ושלטי הסבר מפורטים.
בתוך כך תקיים רשות הטבע והגנים במהלך חג הפסח הקרוב, בין שלל הפעילויות שהיא מציעה לכל המשפחה בגנים הלאומיים ושמורות הטבע ברחבי הארץ, פעילויות מיוחדות במתחם המתחדש בראשם קרב גלידאטורים "אמיתי" ומרהיב שיבוצע על ידי שחקנים מיומנים לקול צהלות הקהל.
הכניסה למתחם המתחדש – העיר הצפונית – עיר בני החורין, סמוכה לתחנת הדלק שליד קיבוץ בית גוברין (כביש 35) והיא בתשלום, כאשר מנויי מטמון נכנסים ללא עלות. כרטיס הכניסה תקף לשני מתחמי הגן. לפרטים על הפעילות בשבת הקרובה 1.4 ושלל פעילויות פסח של רשות הטבע והגנים ניתן להיכנס לאתר הרשות בכתובת : www.parks.org.il

אמצעי המחשה בעיר בני החורין. צילום יחצ.
אמצעי המחשה בעיר בני החורין. צילום יחצ.

 

מערות הפעמון – סדרה של 80 מערות גדולות הנקראות כך בשל צורתן המזכירה פעמון בעקבות שיטת החציבה שהחלה בפתח צר בחלקן העליון שהתרחב עם התקדמות החוצבים כלפי מטה.

מערת הפעמון בית גוברין, טיולים עם ילדים בדרוםמערת הפעמון – ערבי הקיץ בבית גוברין

מערות קבורה צידוניות – סדרה של מערות קבורה מהתקופה ההלניסטית (מאות 3-2 לפני סה"נ) בהן בוצע שיחזור של ציורי קיר מרשימים הכוללים סצינות ציד, חיות בר וחיות מיתולוגיות.

מערת הקולומבריום –
אחת המערות בהן נחצבו לאורך הקירות שורות רבות של תאים משולשים ששימשו לפי השערות החוקרים, לגידול יונים. (קולמבריום – שובך ביוונית)

מערת הקולומבריום, מערות בית גוברין, תמונה של מערות היונים של בית גוברין, מערות בר כוכבא
מערת הקולומבריום – שובך, מחסן או מערת קבורה?

מערת האמבטיות – אין ספק שזוהו אחת האטרקציות המובילות לילדים בבית גוברין – לשבת באמבטיה קרירה בנוייה בסלע ולדמיין איך לפני אלפי שנים ישב מישהו ועשה אמבטיה בתוך מערה היא חוויה שכל ילד יתחבר אליה בכיף.

מערת המבוך (מערה 61) – מערכת משוכללת של כשלושים מערות שחוברו עם השנים בהן ניתן לסייר דקות ארוכות במבוך בבטן האדמה ולגלות במפתיע שהתקדמנו מטרים בודדים בלבד.
במערות נוכל להתרשם מהשימושים שנעשו במערות לאורך השנים לצרכי מגורים, אגירה וייצור שמן.

האמפיתאטרון הרומי – נכנס לאמפיתיאטרון ונדמיין את הגלדיאטורים שנלחמו על חייהם מול חיות הבר על גבי הארנה לקול קריאות העידוד של הקהל המקומי כמו בסרט גלדיאטור.

מתחם המלאכות החקלאיות – בית בד וגת, המופעלים בחלק מימי השנה למשפחות וקבוצות להמחשת תהליכי הייצור החלקאי בימי קדם.

אפשר לבחור בין מסלול קצר של כשעתיים או במסלול ארוך יותר של 3-4 שעות שניהם בשילוב של הליכה רגלית ונסיעות קצרות ברכב.  ניתן לבקר באתר כל השנה ובעיקר בעונת הפריחה.

כרטיס מטמון, קופונים, הנחות לרשות הטבע והגנים, אטרקציות לילדים, טיולים עם ילדים
גם באתר הזה יש הטבות והנחות למחזיקי כרטיס מטמון.
לפרטים על הטבות כרטיס מטמון לחצו כאן…

 

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה , אפריל-ספטמבר: 08:00-17:00,אוקטובר-מרץ: 08:00-16:00. הכניסה למקום מתאפשרת עד שעה ממועד הסגירה של האתר. בתשלום רגלי קל 1.5 ק"מ

מחירים

מזומן וכ. אשראי מבוגר: 23 ש"ח, ילד: 12 ש"ח. קבוצה - מבוגר: 19 ש"ח, ילד: 11 ש"ח

איך מגיעים?

למגיעים מצפון / מדרום על כביש 40 - בצומת פלוגות פונים לכיוון מזרח לכביש 35 עד לכניסה לגן הלאומי מול קיבוץ בית גוברין.
למגיעים מצפון על כביש 38 (מכיוון בית שמש) פונים מערבה לכיוון קריית גת עד הכניסה לגן הלאומי מול הקיבוץ.
כל השנה

מה באזור?