דרך הפסלים בחצרים

טיול משפחתי ברכב בשילוב הליכות קצרות בין פסלי אמנים ואמנות סביבתית שהוצבו באמצע המדבר ומכניסים קצת צבע לנוף המדברי ליד מוזיאון חיל האויר בחצרים.

הכניסה אל דרך הפסלים היא כ-500 מטר לפני הכניסה אל קיבוץ חצרים והיא מסומנת בשלט חום שמפנה אותנו שמאלה, אל שביל עפר נוח ועביר לכל רכב שלאורכו פזורים פסלים ואמנות סביבתית, יצירתם של כ-40 אמנים שתרמו את פסליהם לפרוייקט שהוקם ביוזמתם של מרגה וישראל פישטיין, תושבי קיבוץ חצרים בשיתוף קק"ל.

תמונות קצרות באמצע המדבר
הפסל הראשון שיקדם את פניכם משמאל לשביל, הוא פסל ברזל הנקרא תמונות, של דוד גבריאלי, שיזכיר לכם להכין את המצלמה ולהתחיל להתכונן לצלם את הפסלים והאטרקציות שתראו לאורך המסלול, מיד אחריו על הגבעה מימין נמצא פסל שנקרא ציפדג של דינה מרחב שמשלב את שני בעלי החיים, תלוי מאיזה כיוון מסתכלים עליו, שאפשר להתרשם ממנו גם בצפייה מהרכב, כי יהיו עוד הרבה עצירות בדרך.

שורות ירוקות של זהב לבן
משמאל לדרך הפסלים תראו מטע עצום וירוק של שיחים נמוכים הדומים לזיתים – שלט הסבר שנתקלנו בו גילה לנו שאלו שיחי חוחובה, צמח בעל תכונות בריאותיות המשמש לייצור שמנים לקוסמטיקה ושימושים נוספים, יקר ובריא פי כמה משמן הזית (ומכונה הזהב הלבן) ומסתבר שישראל היא היצרן ה-3 בגודלו בעולם של תוצרי החוחובה.

נמלת המדבר
מעבר לעיקול מחכה לכם אחת האטרקציות היפות של דרך הפסלים – שתי נמלים כתומות וענקיות שנראו כאילו יצאו מסרט מדע בדיוני. אפשר לשבת בצילם ולהרגיש "כאלה קטנים" ומיד לחפש עם הילדים נמלים בגודל טבעי, כדי למצוא מחדש את קנה המידה שמתערער קצת מול הנמלים הענקיות, יצירתו של האמן שאול סלו.

דרך הפסלים בחצרים, נמלים - סלו שאול
נמלים – סלו שאול

פיקניק בבאר אבו יחיה
נמשיך בעקבות השילוט לאורך השביל שלאורכו פזורים בין 30 ל-40 פסלים (חלקם נעלמו כנראה במקביל לעליית מחירי הברזל…) עד שנגיע אל בוסתן עם מעט עצי פרי עתיקים ושקדיה שמפתיעה במיוחד בט"ו בשבט, בפריחה לבנה וזמזום של מאות דבורים שנהנות מפרחיה.

הבאר והבוסתן של משפחת אבו יחיא הבדואית, שהתגוררה באזור עד מלחמת העצמאות וסיפקה ממי הבאר לחברי קיבוץ חצרים בתחילת דרכו, עוברים כימים אלו שימור ושחזור של מבנה הבאר ונטיעות של עצים חדשים שבצילם כדאי לעצור לפיקניק לפני שנמשיך במסלול.

קונצרטו לפסנתר
מהבוסתן מומלץ לעלות רגלית אל הגבעה שממערב, בה נראה את פסל הפסנתר של אברהם פלגי שנראה כאילו מובילים מבולבלים שכחו באמצע המדבר, ונטפס אל פסלו הצבעוני אך הפחות ידידותי לילדים של תומרקין עם השם המבטיח – מצאו ראש במדבר.

דרך הפסלים בחצרים - פסנתר במדבר
פסנתר – אברהם פלגי

גבעת הרדאר
מהבוסתן נמשיך ברכב לאורך השביל ונוכל לעצור לצילום משפחתי ליד פסל הנראה כמו דרקון או נחש מאבנים לבנות ושחורות המשתלב בקרקע, נעלה אל גבעת הרדאר ממנה נשקף נחל באר שבע, במצפור לזכרו של אל"מ זוריק שמטוסו נפל במלחמת יום הכיפורים בפורט סעיד, ליד פסלו של חיים טדג'י אשה בלבן, ליד פסל האופניים-סוס של אודי דיין ופסלים נוספים ונסיים את המסלול בחזרה אל הכביש דרך הכניסה אל מוזיאון חיל האויר בחצרים.


אטרקציות נוספות באזור דרך הפסלים בחצרים:

מוזיאון חיל האויר בחצרים… (סגור בשבת)

נגב זו – הגן הזואולוגי של באר שבע…

 

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה , פתוח 24 שעות ביממה חינם רכב רגיל קל 2.5 ק"מ 3 שעות

איך מגיעים?

5 ק"מ מערבית לבאר שבע, על כביש 2357 לקיבוץ חצרים, 500 מטר לפני הפניה חקיבוץ, פונים שמאלה על פי השלט המפנה אל תחילת המסלול. חורף

מה באזור?