הסטף – מסלול טיול למשפחות בהרי ירושלים

טיול קצר וידידותי לילדים באזור הרי ירושלים המתחיל מחניון הסטף ממנו גולשים במדרון באחד משלושת המסלולים שסימנה קק"ל, העוברים בין מטעי שקדים וטרסות עד למעיין הניקבה הקריר של הסטף שהילדים והמטיילים הצעירים ברוחם ישמחו להכנס אליו.

מסלול הטיול

אל תחילת המסלול נגיע מכביש ירושלים תל אביב (כביש 1), נפנה במחלף הראל-הקסטל לכיוון דרום בכביש 3965, נעבור כיכר שבה נמשיך ישר עד לשילוט שמאלה אל חניון הסטף. במידה והגענו עם שני רכבים – כאן נוריד את המטיילים וניסע לחניון התחתון להשאיר את הרכב השני.

בחניון ליד תחנת המידע נבחר במסלול הכחול שחלקו עובר ביער אורנים מוצל, עד שנפגשים עם הכביש של החניון התחתון אחרי כ-700 מטר.

במפגש השביל עם הכביש אתם צריכים לקבל החלטה גורלית:
האם להתפתות ולפנות שמאלה ישירות אל המעיין הקריר או להמשיך ישר אל המשך המסלול הכחול שיוביל אותכם בעיקוף מעגלי העובר דרך טרסות, שיחזור של חקלאות הקדומה, גת ביזנטית ופסיפס לבן שאחריהם יורדים דרך קבוצת אלונים מיוחדת ומוצלת שאפשר לעצור בה לפיקניק משפחתי. ביום חם במיוחד אין ספק שתקבלו את ההחלטה הנכונה…

בכל מקרה תגיעו לבסוף אל המעיין של הסטף – מעיין ניקבה שמימיו זורמים כל השנה דרך תעלת מים רדודה שבמרכז הניקבה, שהיא האטרקציה העיקרית של המסלול.

ילדים קטנים אולי יפחדו להכנס ויסתפקו בשכשוך במי השלולית הקטנה שביציאה מהנקבה, אבל הגדולים יותר יעברו בה פעם אחרי פעם, אחרי פעם עד שתזכירו להם שיש גלידה בסוף המסלול והם אולי יסכימו להפרד מהאטרקציה.

סביב המעיין תוכלו להסתובב בין שרידי הבוסתנים והטרסות, לראות את בריכת האגירה שבוודאי ראתה מים צלולים יותר בעבר… ובעונה הנכונה להנות גם מפירות העצים שבבוסתנים מסביב.

מהמעיין נחזור במעלה השביל חזרה אל החניון העליון – עם ילדים קטנים מומלץ מאוד להגיע לסטף עם שני רכבים, להשאיר אחד בחניון התחתון כדי לחסוך את העלייה חזרה.

צמחים ופרחים במסלול – פרגים (אדומים עם כתמים שחורים), רקפות וסחלבים בגווני סגול-ורוד, דם המכבים שאולי אתם זוכרים ממשחקי הרביעיות, ולוטם ורוד ולבן.
בין הגידולים שתראו במסלול – שקדים, תאנים, זיתים, גפנים, בוטנה (פיסטוק חלבי).

מסעדות באזור
בחניון העליון ליד תחנת המידע מחכה לכם קפה הסטף בו תוכלו לעצור לגלידה שהבטחתם לילדים.
חובבי הגבינות יפנו שמאלה עם הרכב ביציאה מהחניון ויגיעו אל מחלבת גבינות העיזים של שי זלצר, שם במערה קטנה מחכים להם מגשי גבינות עיזים ולימונדה קרה. חובבי החומוס יפנו ימינה אל ממלכת החומוס של אבו גוש שמיטב המוחות של תעשיית הפאסד פוד האמריקאית היו שמחים לפענח את סוד היעילות המדהימה שלה בסופי שבוע עמוסים מטיילים.

טיול עם ילדים בסטף, מסלולי טיול לילדים, מטיילים עם ילדים בסטףניקבת הסטף – ככה זה נראה מבפנים

מסלול הטיול לסטףפיקניק בצל האלונים במסלול הכחול

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה , חינם רגלי קל כל כיוון - 700 מטר. 3 שעות

איך מגיעים?

מכביש 1 פונים במחלף הראל דרומה עד הכיכר, בה נמשיך ישר עם השילוט אל הסטף. בפניה אל חניון הסטף ותחנת המידע נפנה שמאלה ונחנה. המסלול מתחיל בצד השמאלי של תחנת המידע כ-20 מטר בהמשך הכביש. כל השנה

מה באזור?