טיול מסטלה מאריס לחוף הים

מסלול טיול רגלי וקצרצר עם ילדים בחיפה, המתחיל ברכס הגבוה של הכרמל ומסתיים בחוף הים של טיילת בת גלים.

תחילת המסלול בתחנה העליונה של הרכבל של חיפה, בסטלה מאריס, אבל לפני שנצא למסלול עצמו כדאי לשים לב ל-3 נקודות עניין באזור סטלה מאריס:

תצפית לכיוון מפרץ חיפה מעל תחנת הרכבל העליון, בה יש הסבר קולי מלווה בג'ינגלים על האתר
כנסיית סטלה מאריס (כוכב הים) של המסדר הכרמליתי, בה נמצאת על פי המסורת הנוצרית מערת אליהו הנביא ואפשר לראות בה ציורי קיר, פסלים וויטראז'ים של אליהו הנביא ודמויות נוספות מהתנ"ך ומהברית החדשה. בחזית הכנסיה  אנדרטה לזכר חיילי נפולאון שהשתתפו במצור על עכו.
המגדלור האדום לבן שמעבר לכביש – ממוקם על מבנה ששימש בעבר כארמון הקיץ של הפחה הטורקי ומשמש כיום כבסיס של חיל הים.

אל תחילת המסלול נצא מהחניון הצמוד לבנין מגדלור ממנו נפנה אל שביל לא מסומן היורד לכיוון מערב, המוביל בהליכה של מספר דקות אל ספסל המשקיף אל אחת מהתצפיות היפות בארץ, שמתחתיה נמצא מבנה לבן ועגול שמזכיר לרגע את האי סנטוריני ביוון, המככב בפוסטרים של משרדי הנסיעות.

תחנת הרוח והלב הקדוש
מהתצפית נגלוש עד הבנין העגול שיועד במקור לשמש כתחנת רוח והוסב לפני מספר שנים לכנסיה קטנה שנקראת קפלת הלב הקדוש. זה המקום להוציא את דון קישוט ולדמיין איך נלחמו פעם בתחנות רוח.

מעבר למבנה יש שתי מרפסות תצפית המשקיפות אל הים, אל תל שיקמונה ואל המכון לחקר הימים והאגמים שמצפון לו. מסביב למרפסות מבנים בריטיים שהיו אמורים לעצור את הצבא הנאצי במידה והוא היה מצליח להגיע לארץ. זהירות עם הילדים – שימו לב כי המרפסות מוקפות במעקה מאוד לא בטיחותי שאינו שלם.

מסטלה מאריס למערת אליהו הנביא - מסלול טיול עם ילדים בחיפה

מכאן נמשיך עם השביל לכיוון צפון ונכנס לתוך קטע מיוער, על גבי מדרגות חצובות בסלע, נשים לב לבור מים עמוק שחצוב בסלע מימין לשביל ואל תעלת מים שהובילה אליו את המים בימים גשומים.

אחרי הליכה קצרה ביער, במהלכה נוכל להמשיך ולראות בין העצים את הים שמציץ ולשמוע בדרך את גלי הים למרות המרחק הגדול ורעשי כביש החוף והרכבת שעוברת ממש מתחתינו.

מערת אליהו הנביא
בסיום השביל מגיעים אל מערת אליהו הנביא, נראה את הכסא של אליהו הנביא שמוצב בכניסה ונתבונן בתקרה השחורה משנים של נרות ותפילות בשני צידי המערה המופרדים על ידי קיר לעזרת נשים וגברים.

מערת אליהו הנביא בחיפה

נמשיך לרדת במדרגות ממערת אליהו הנביא עד הכביש בו נפנה ימינה ולאחר כ-100 מטר מהצד השני נמצאים המוזיאון הימי ומוזיאון ההעפלה וחיל הים – שתי אטרקציות ששוווה לבקר בהם עם הילדים.

המוזיאון הימי ומוזיאון ההעפלה וחיל הים
במוזיאון הימי הילדים ישמחו במיוחד לבקר בקומת הפיראטים, לראות את שחזור האוניות, החדרים, כלי הנשק, וחיי היום יום של הפיראטים, לסובב את ההגה של האוניות מהעץ ולשחק עם החבלים לקשירת המפרשים (או האחות הקטנה שבמקרה נקלעה לאזור…)

במוזיאון ההעפלה וחיל הים הילדים יכולים להכנס אל האוניות והצוללות ולסיים את הטיול בחוויה ימית מעניינת.

הרכבל של חיפה
מהמוזיאונים עוברים על הגשר את הכביש לכיוון הים אל התחנה התחתונה של הרכבל של חיפה, בו אפשר לסיים את הטיול עם גלידה במסעדה שמתחת לרכבל.
אפשר לרדת לחוף לצפות בגלשנים שנהנים מהרוח החזקה והגלים הגבוהים (השחיה בחוף אסורה – זהו חוף לא מוכרז וללא שירותי הצלה!) ומכאן לעלות חזרה ברכבל אל סטלה מאריס במשך 2.5 דקות את המסלול שלקח לנו לרדת כחצי שעה.

מידע שימושי ושעות פתיחה של אתרים במסלול

מערת אליהו
חורף בימים א'-ה' בשעות 8:00-16:00, ימי שישי 8:00-12:00
קיץ בימים א'-ה' בשעות 8:00-18:00,ימי שישי 8:00-13:00.
הכניסה ללא תשלום

רכבל חיפה
חורף מ-10:00 עד 18:00, בקיץ 10:00 עד 20:00
למידע נוסף – רכבל חיפה…


נגישות המסלול

המסלול אינו נגיש לעגלות תינוק או לבעלי צרכים מיוחדים. במידה ומטיילים עם תינוקות או פעוטות – מומלץ להצטייד במנשא.

מסעדות ואוכל באזור
ברכבל העליון יש מספר מסעדות (דגים או מזרחיות) ובתחתון פועלת מסעדת יוטבתה. בקצה הדרומי של הכנסיה יש מזנון.

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה , עליה ברכבל המסלול פתוח ללא הגבלה, הרכבל, מערת אליהו, הכנסיה והמוזיאונים - בהתאם לשעות הפעילות בכל אתר. חינם רגלי קל ק"מ שעה

איך מגיעים?

החניון העליון ברכבל של חיפה בסטלה מריס כל השנה

מה באזור?