טיול משפחות לנחל צלמון


טיול משפחתי באחד מהיפים בנחלי הגליל, המציע מסלול קצר של כקילומטר וחצי שבמהלכו הולכים לצד הנחל הזורם לאורך כל השנה, נהנים מצמחייה טבעית וצל בחלק מהמסלול, עוצרים להשתכשכות בבריכות הטבעיות ורואים את שרידי תחנות הקמח ששימשו בעבר את תושבי האזור להפקת קמח על ידי ניצול אנרגיית המים הרבים שזרמו בנחל בעבר.

המסלול בנחל צלמון, מתחיל בכביש 804, אליו נגיע מצומת ראמה על כביש עכו-כרמיאל (כביש 85).
כ-2 קילומטר דרומית לצומת נראה מימין את שלט הכניסה החום של הכניסה לשמורה, ממנו מתחיל המסלול הרגלי לכיוון דרום לאורך סימון שבילים כחול לבן.מאחר וזהו מסלול קווי – כדאי לבוא עם שני רכבים ולהשאיר רכב אחד בנקודת הסיום (כקילומטר דרומית על הכביש מתחילת המסלול, בכניסה הדרומית אל הנחל).

במהלך המסלול נראה צמחיית נחלים, פריחה שמתחילה כבר בסתיו, ושרידים של תחנות קמח ותעלות מים שהובילו אליהם.

מתחת לעץ חרוב באמצע המסלול  נמצא משטח אבן ופינת ישיבה בה אפשר לעצור להפסקה קצרה, ממנה נמשיך אל הנחל עצמו, נגיע למספר בריכות מים מוצלות שאפשר להשתכשך בהם אבל לא לשתות מאחר ומהמים בנחל אינם ראויים לשתייה. (בסוף הקיץ במיוחד, המים עלולים להיות די עכורים).

מבריכות השיכשוך נמשיך דרומה עד טחנת קמח גדולה שלצידה עץ דקל גבוה, אליה אפשר להציץ ולדמיין איך פעם המים סובבו את גלגלי השיניים וטחנו את הקמח שהביאו אליה חקלאי האזור.

מטחנת הקמח נרד עוד דרומה עד לסיום המסלול ליד תחנת קמח נוספת (בתמונה), שלצידה יחכו המשפחות בעוד הנהגים עולים לתחילת המסלול להביא את הרכבים.

רעבים?

מסיום המסלול ניתן לנסוע כמה מאות מטרים מערבה אל הכפר הבדואי סלמה עם 2 מסעדות- אוהלי אירוח שישמחו לקבל את פניכם בתיאום מראש לארוחה בדואית מסורתית. משפחת סוואד – 04-6781312, משפחת זידאן  04-6784613

טיול רכוב למאגר צלמון:

ניתן גם להמשיך בטיול רכוב בשביל עפר עביר לכל רכב, היוצא מסלמה, לאורך החלק הדרומי של הנחל, עובר בתוך מטעי זיתים עתיקים ומגיע עד כביש 806 (דיר חנה עילבון, בצומת מאגר צלמון) שם ניתן לעבור את הכביש בזהירות דרומה ולהגיע לתצפית יפה אל מאגר צלמון הקולט את מי הכנרת בדרכם דרומה לתעלת המוביל הארצי.

אפשרות נוספת להגיע למאגר – ממשיכים בכביש מסלמה דרומה (כביש 804) עד צומת חילזון, בה נפנה מזרחה בכביש 805, נעבור את הכפר דיר חנה עד צומת דיר חנה, בה נפנה צפונה בכביש 806 עד צומת מאגר צלמון שבה נפנה דרומה בשביל עפר של כקילומטר עד למאגר.

שימו לב כי כמו לכל המאגרים של מקורות גם כאן הכניסה והשחיה במים אסורה ומסוכנת וניתן לתצפת על המים ולראותם בלבד…

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה , חינם רגלי קל 1.5 ק"מ שעתיים

איך מגיעים?

מכביש 85 (עכו-צפת), נפנה בצומת ראמה דרומה, אחרי כ-2 ק"מ נראה את השלט החום של תחילת המסלול - לא להתבלבל עם השילוט המפנה לאחת ממלכודות התיירים הפועלות כאן ומתיימרת להביא אותכם אל הכניסה לנחל (זאת כניסה למסעדה...). כל השנה

מה באזור?