נחל הקיבוצים

נחל קיבוצים. באדיבות פארק המעינות

נחל הקיבוצים בפארק המעיינות הוא אחד הנחלים הפופולריים לטיולי מים עם ילדים בצפון, מסלול קצר שעובר בתוך המים ומתאים לכל המשפחה.

תיאור המסלול:
המסלול מתחיל בהליכה קצרה מהחניה עד המפגש עם הנחל בחורשת האקליפטוס והליכה בתוך המים במעלה הנחל עד שמתעייפים וחוזרים בחזרה באותה דרך. שימו לב שבהמשך הנחל המים נעשים עמוקים ומחייבים מצופים לילדים שאינם יודעים עדיין לשחות.

הגדה המערבית של הנחל מוגדרת כשמורת טבע לעומת הגדה המזרחית של הנחל בה נבנו חניונים ופינות פיקניק מוצלות בין עצי האקליפטוס. מימיו של נחל הקיבוצים, הזורם באזור גן השלושה (הסחנה) וקיבוץ ניר דוד מגיעים מהמעיינות שלרגלי הגלבוע, בעמק יזרעאל.

בגלל עומס המבקרים והלכלוך שהשאירו מטיילים באזור, הוחלט להקים את פארק עמק המעיינות ולסגור את אזור נחל הקיבוצים לכניסת כלי רכב ולאפשר כניסה רגלית בלבד, או עם אופניים בדומה לאגמון החולה.
למידע נוסף: 053-9382462

לפרטים נוספים על פארק המעיינות…

נחל הקיבוצים. צילום באדיבות פארק המעיינות
נחל הקיבוצים. צילום באדיבות פארק המעיינות

נחל הקיבוצים – מידע כללי :
מקורותיו של נחל הקיבוצים, המעיינות עין חומה ועין מגדל הם מהמעיינות הגדולים בפארק המעיינות,
אך מימהם אינם נאספים לבריכה אלא לנחל רחב הידים – נחל קיבוצים. שמות המעיינות מנציחים את ניר דוד (תל עמל), ראשון ליישובי חומה ומגדל. מימיו של עין חומה נשאבים כמעט עד תום ואילו כמחצית מהמים של עין מגדל זורמים בפלג המפורסם נחל קיבוצים.

הנחל זורם בשטח הפארק כמעט 1.5 ק"מ ואחר כך מימיו מוזרמים באמות מים לשדות העמק. המים בנחל עשויים להגיע לעומק 1.5 מטרים והוא מקיים עולם חי וצומח עשיר. החלק העילי של הנחל הוא שמורת טבע מוכרזת.

המים בנחל ובשאר מעיינות הפארק צלולים מאוד וזה מאפשר את קיומן של אוכלוסיות גדולות של צמחי מים טבולים. בתוך המים צומח קרנן טבוע, הניכר היטב בעליו הגזורים. בגדות צומחים כריך שעיר ולוטוס צר עלים, הנמצאים בסכנת הכחדה והצמחים הנדירים סמר מרצעני וברומית קצרת שיבולת.

בחלק העילי של הנחל, אשר הוכרז כשמורת טבע, נפוצים גם צמחי גדות כגון קנה מצוי, אשל הירדן, סוף מצוי, קנה סוכר גבוה, פטל קדוש וטיון בשרני. במקומות הלחים שמחוץ לגדות צומחים גם סמר ימי וצמחים נדירים למדי כגון אגמון החוף וערידת הביצות. בנחל צומחים גם צמחים שעומדים בפני סכנת הכחדה כגון מכבד הביצות. טמפרטורת מי הנחל קבועה ועומדת על 24 מעלות כל השנה.

 

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה , כרגע פתוח ללא תשלום 24 שעות ביממה חינם רגלי קל 2 ק"מ שעה

איך מגיעים?

נחל הקיבוצים נמצא בקצה המזרחי של עמק יזרעאל, בין צומת הכבישים 669 ו-6667. קיץ

מה באזור?