נחל חמדל: טיול אל פריחת התורמוסים ברמת הגולן

פריחת התורמוסים בגולן נחל חמדל, מסלול טיול בגולן, טיול עם ילדים בצפון
טיול אל פריחת התורמוסים בגולן נחל חמדל. צילומים: נועם ברנר רשות הכנרת
טיול אל פריחת התורמוסים בגולן נחל חמדל. צילומים: נועם ברנר רשות הכנרת

עם תחילת האביב בתחילת חודש מרץ, מתחילה פריחת התורמוסים שמכסה אזורים שלמים במשטחי צבע סגולים מהצפון עד עמק האלה – רמות מנשה, נחל תבור ותל שוכה הם 3 ממסלולי הטיול המוכרים בהם תוכלו לטייל עם הילדים על רקע השדות הסגולים, אבל מסתבר שגם ברמת הגולן יש מסלול טיול מיוחד וקליל המשלב הליכה קצרה ונסיעה ברכב בו תוכלו להתרשם מהפריחה הצפונית של התורמוסים – תכירו את נחל חמדל שליד קיבוץ גונן.

בימים האחרונים החלה פריחה מרשימה של תורמוסים במורדות הגולן, באזור שמצפון לעין תינה ומדרום לקיבוץ גונן. ברשות הכינרת ממליצים לשלב מסלול רגלי ורכוב בעין תינה ותצפיות על התורמוסים הפורחים במרבדים במורדות הגולן לאורך כביש 918.

מסלול הטיול – עין תינה ונחל חמדל

איך מגיעים? בצומת מחניים פונים מזרחה לכביש 91, בצומת גדות פונים צפונה לכביש 918, לאחר גשר הפקק ב- 2.5 ק"מ נפנה ימינה לעבר דרך עפר שם נחנה את הרכב.

הליכה במים או לצידם בעין תינה
נצעד על דרך העפר לעבר האקליפטוסים ובריכות המים, משם נמשיך במים רדודים במעלה הזרימה עד לנקודת השיא היא מפל עין-תינה היוצא מצינור בזרימה עוצמתית המתנפצת על סלעי בזלת. ההליכה בקטע זה אתגרית לעונה זו של השנה ובהחלט אפשר להסתפק בביקור בבריכות התחתונות בלבד.

עין תינה זוכה לטיפול וטיפוח מסור לאורך כל השנה על ידי תלמידי בית ספר רמת כורזים המשתתפים בפרויקט שומרי הנחל של רשות הכינרת בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, במסגרתו הם דואגים לטיפוח הנחל לאורך השנה בסיוע מועצות אזוריות מבואות החרמון וגליל עליון.

מעט צפונית לעין תינה נמצא גם עין דבשה – פינת מעיין מוצלת שמסתתרת מזרחית לכביש שאפשר לעצור גם בה להתרעננות ומשם להמשיך אל פריחת התורמוסים בכניסה לנחל חמדל.

איפה רואים פריחה של תורמוסים? נחל חמדל, עין תינה, עין טינה
טיול אל פריחת התורמוסים בגולן נחל חמדל. צילומים: נועם ברנר רשות הכנרת

פריחת התורמוסים בנחל חמדל
אל הרכב נחזור באותו שביל איתו הגענו לבריכות. משם מומלץ להמשיך בנסיעה איטית לאורך כביש 918 ולהתרשם ממרבדי פריחה עצומים הצבועים בכחול עמוק של תורמוס ההרים. אפשר לעצור את הרכב ברחבה קטנה ליד הכניסה לנחל חמדל, כמה ק"מ צפונית לעין תינה. תוכלו לטפס מעט במעלה הנחל ולראות את פריחת התורמוסים באזור ולחזור לרכב.

אם אתם מחפשים מסלול טיול אתגרי יותר – תוכלו לטייל עם הילדים במסלול המסומן בסימון שבילים כחול, היוצא מצומת קיבוץ גונן, על כביש 959 עובר בואדי אל-קצב, עין מימון ומגיע בסופו אל נחל חמדל. זה מסלול טיול ארוך יותר של כ-6 ק"מ היוצא מצומת קיבוץ גונן ואורך כ-4 שעות הליכה ואינו מעגלי.

מחפשים צימר או קמפינג באזור? בחורשת טל מרחק נסיעה קצר מהמסלול תוכלו ללון בחניון הלילה במבני בונגלוס, בחניון הקרוואנים או במתחם הקמפינג עם אוהלים שתביאו מהבית… כל הפרטים על קמפינג חורשת טל…

* שימו לב – באזור רמת הגולן יש להקפיד לא לעבור גדרות ולרדת מהשבילים המסומנים מחשש למיקוש.

על המסלול ממליצה יעל סלע מנהלת אגף חינוך וקהילה ברשות הכינרת שממליצה על טיולים לכל המשפחה לקראת תחילת האביב והפריחות האביביות של התורמוסים ברחבי הגולן. המלצות נוספות לטיולים עם ילדים בצפון ובנחלים באזור הכינרת באתר זורמים לכינרת של רשות הכינרת בכתובת www.kineret.org.il

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה , פתוח כל השנה - לפריחת התורמוסים מומלץ במיוחד בחודש מרץ חינם מעגלי, רגלי, רכב רגיל קל 1 ק"מ שעה

מחירים

ללא תשלום

איך מגיעים?

מכביש 90 נפנה בצומת מחניים מזרחה לכביש 91 עד צומת גדות בה פונים צפונה לכביש 918, לאחר גשר הפקק ב- 2.5 ק"מ נפנה ימינה לעבר דרך עפר שם נחנה את הרכב. אביב

מה באזור?