נחל ערוגות: מסלול טיול מומלץ עם ילדים

נחל ערוגות, טיול עם ילדים, מסלולים מומלצים בים המלח, מסלולים מומלצים במדבר יהודה

מחפשים מסלול טיול עם מים במדבר יהודה באזור ים המלח? נחל ערוגות הוא מסלול יפייפה ומומלץ שתמיד כיף לחזור אליו, טיול המתאים גם למשפחות בשתי דרגות קושי, העובר באפיק הנחל הזורם כל השנה, לטייל בין בריכות מים ומפלים, להנות משחיה בבריכות עם סיכוי טוב לפגוש יעלים, שפני סלע בנווה מדבר אמיתי, שהוא חלק משמורת עין גדי.

את הטיול שלנו בנחל ערוגות התחלנו בבוקר סתווי אחד לקראת הצהריים, מרחק נסיעה של שעה 37 דקות מהמרכז ונחתנו בארץ אחרת. נווה מדבר מקסים שקט עם המון מים ופינות חמד להתרעננות לאורך המסלול. מאחר ובעונה הזאת עלולים להיות שיטפונות באזור, בררנו לפני שיצאנו אם השמורה פתוחה, אמרו שכן ושיש רק חשש קל לשטפונות, מה שאומר שרק המסלול הקצר פתוח ואי אפשר יהיה להגיע הפעם לבריכות העליונות. יצאנו לדרך ולא הצטערנו – בזמן שבמרכז השארנו את כולם בגשם ומזג אוויר סגרירי, ברגע שעברנו את ירושלים מזרחה, הגענו לארץ אחרת. מזג אוויר נפלא, שפנים, יעלים, צמחיית נחלים, מגלשות סלע ומפלים מרעננים – בקיצור טיול מושלם. במיוחד שהנחל היה יחסית ריק בלי העומסים שזכרנו מהחגים והחופש הגדול.

בשמורת עין גדי תוכלו לבחור בין טיול בנחל דוד, המסלול הקצר יותר שמתאים למשפחות עם פעוטות ואפילו תינוקות שהיתרון שלו הוא הקרבה של המים אל תחילת המסלול לבין מסלול בנחל ערוגות שהוא קצת יותר אתגרי ומתאים למשפחות עם ילדים גדולים ועובר גם הוא בנופים המיוחדים של מדבר יהודה בשילוב מעולה של בריכות מים ומפלים.

המפל הנסתר נחל ערוגות, טיול משפחות בעין גדי, מסלולים בעין גדי
המפל הנסתר בנחל ערוגות: מים נעימים כל השנה


מסלולי הטיול של נחל ערוגות:

בנחל ערוגות מחכים לכם שני מסלולי טיול מעגליים מומלצים למשפחות: מסלול משפחתי קצר בדרגת קושי בינונית המגיע עד המפל הנסתר וחזרה ומסלול ארוך יותר המטפס עד הבריכות העליונות של הנחל. שני המסלולים מעגליים ויוצאים מהכניסה הדרומית של שמורת עין גדי. הכניסה בתשלום. חינם למנויי מטמון.

 נחל ערוגות – המסלול הקצר:

את המסלול הקצר נתחיל בהליכה מהכניסה לשמורה על המסלול האדום עד המפגש עם המסלול הכחול שיוצא לקטע קצר ומעגלי בתוך הנחל לאורכו מחכות לנו בריכות ומפלים קטנים שמותר לשחות בהם. לאחר הליכה קצרה בתוך הנחל נגיע שוב למפגש עם הסימון האדום בו נמשיך עד המפל הנסתר. מהמפל הנסתר מומלץ לחזור חזרה אל תחילת המסלול דרך הנחל במסלול הכחול.
אורך המסלול: 3 ק"מ
משך המסלול: 2-3 שעות
זמן כניסה אחרון לתחילת המסלול: 14:00
* יש לצאת מהמפל הנסתר עד השעה 15:00

נחל ערוגות: המסלול הארוך:

המסלול הארוך של נחל ערוגות בחלק התחתון זהה למסלול הקצר עד המפל הנסתר – ממנו במקום לחזור חזרה ממשיכים מערבה במעלה הנחל לסדרה של מפלים ובריכות עליונות. שימו לב ההליכה בבריכות העליונות כרוך בטיפוס על סולמות ופחות מתאים למשפחות עם תינוקות ופעוטות. מקצה המסלול העליון נחזור באותה דרך עד הכניסה לשמורה.
אורך המסלול: 3.5 ק"מ
משך המסלול: 4-5 שעות
זמן כניסה אחרון לתחילת המסלול: 12:00
* שימו לב: יש להתחיל את הקטע העליון מהמפל הנסתר לבריכות העליונות עד השעה 13:00 לכל המאוחר ולהתחיל לצאת בחזרה מהמפל הנסתר לכיוון היציאה עד השעה 15:00

בעלי חיים בנחל ערוגות: קשה לפספס את עדרי היעלים שמטיילים על מדרונות הנחל ולפעמים גם מגיעים לאכול מצמחיית הנחל ולשתות מהמים, שפני סלע, זרזיר ים המלח (טריסטרמית),  נמלה אורגת, שפיריות, סרטן הנחלים ועוד. שימו לב שאסור כמובן להאכיל את בעלי החיים בשמורה.

אטרקציות נוספות באזור:
עוד באזור נחל ערוגות תוכלו לבקר בקיבוץ עין גדי ובגן הבוטני (הכניסה בתשלום), בבית הכנסת העתיק של עין גדי או בשמורת עיינות צוקים (עין פשחה) שלא הרבה מכירים. לינה באזור: מלון ובית הארחה בקיבוץ עין גדי, האירוח הכפרי בקיבוץ אלמוג או קיבוץ קליה, חניון מצדה וכמובן מלונות ים המלח.

בטיחות במסלול: את הטיול בנחל ערוגות חשוב לתכנן בצורה מסודרת ולצאת אליו בשעה מוקדמת בשל אורכם של המסלולים ולהתחשב בתנאי מזג האוויר הצפויים באזור – בקיץ הטמפרטורות באזור עלולות להיות גבוהות ויש להערך עם מים, כובעים וקרם הגנה ובחורף – מומלץ להתקשר לפני ולברר אם הנחל פתוח למטיילים ולהשמע להוראות הפקחים בשל סכנת שטפונות בימים גשומים. לאורכו של הנחל יש מספר קטעים תלולים שדורשים להשגיח על הילדים לאורך המסלול. שימו לב שהמסלול הכחול נסגר בעקבות מעבר של יעלים במדרונות הנחל וסכנת דרדור אבנים.
מידע נוסף: טלפון שמורת עין גדי: 08-6584517

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה , בתשלום מעגלי בינוני 3 ק"מ 3 שעות

מחירים

מזומן ואשראי

איך מגיעים?

מכיבש 90, פונים ימינה לכיוון שמורת עין גדי, עוברים את הכניסה וחניון נחל דוד, את מפעל מי עין גדי וממשיכים עם הכביש המתעקל עד לחניון נחל ערוגות. כל השנה

מה באזור?