עין צובה ובלמונט: טיול עם הילדים ליד ירושלים

מעיין צובה, טיול מומלץ למשפחות ליד ירושלים

מחפשים מסלול טיול עם הילדים ליד ירושלים? בסופ"ש האחרון, כשחיפשנו לאן לטייל בלי להתרחק יותר מדי מהמרכז גילינו את המסלול הזה שמשום מה לא הכרנו עד היום: מעיין עין צובה וטיול קצרצר אל שרידי המבצר בהר היפה הלא הוא הבלמונט. במסלול מצאנו מעיין סודי וקטן בין המטעים והכרמים ואחרי טיפוס קליל הגענו אל החורבות של מבצר עתיק שאולי התהלכו בו פעם אבירים גיבורים ונסיכות אמיתיות.

בלמונט – ההר היפה
הטיול שלנו הפעם הוא טיול משולב ברכב וברגל, מסלול שבו נעבור בין מספר תחנות שהראשונה שבהם מתחילה בהר צובה הלא הוא הבלמונט, מבצר מימי הצלבנים שהוקם כחלק מרשת של מבצרים שהגנו על העיר בימי הביניים. המבצר נמצא במרכזו של תל צובה הצמוד לכביש, כמה מאות מטרים אחרי היציאה האחורית של קיבוץ צובה. חונים בזהירות לצד הכביש ומתחילים לטפס על ההר.

כאן המקום לספר לילדים מה פרוש המילה בלמונט – ההר היפה (או אולי ההר של בל היפה, ההיא מהיפה והחיה…) ולתת להם לטפס על ההר תוך כדי חיפוש נסיכות וחיות… העליה עצמה קצרה וניתן להקיף את המבצר בו נשארו שרידים של מבנים, קשתות ושערים שעומדים בקושי על תילם. מסביב תכולו ולראות תצפיות נוף יפות לעבר הרי ירושלים. שימו לב שמבני המבצר אינם יציבים ואסור לטפס על המבנים.

הר צובה, טיול עם הילדים באזור ירושלים

גיבורים, אבירים ולוחמים – מימי דוד ועד הפלמ"ח:
אז מה הסיפור של ההר היפה שבו אנחנו מטיילים היום? צובה מוזכרת בתנ"ך רק פעם אחת בספר שמואל ב' בו מציינים את 37 הגיבורים של המלך דוד: "אֵלֶּה שְׁמוֹת הַגִּבֹּרִים, אֲשֶׁר לְדָוִד: … יִגְאָל בֶּן-נָתָן מִצֹּבָה…" (שמואל ב' פרק כג פסוק ל"ו) ויש הסבורים שהכוונה היא לצובה. בהמשך הוקם על ההר יישוב רומאי, אחריו הגיעו הביזנטים ובהמשך בחרו האבירים הצלבנים לבנות במרכזו מבצר שישמור על הדרך אל ירושלים. המבצר הוחזק מספר שנים בידי המסדר ההוספיטלרי עד שאביריו עזבו אותו לאחר קרב קני חיטים. המבצר נהרס וסביב חורבותיו הוקם עם השנים הכפר הערבי סובה שננטש לאחר כיבוש הרי ירושלים במבצע דני במלחמת השחרור. בתצפית מההר לכיוון מזרח נמצא שלט המספר את סיפורו של הקרב על צובה במבצע דני. לאחר סיום המלחמה הוקם ממערב להר קיבוץ צובה על ידי יוצאי הפלמ"ח שהתיישבו במקום.

עין צובה, טיול עם הילדים ליד ירושלים
עין צובה

עין צובה – מעיין חתום וניקבה נעולה
המעיין הסודי שבשבילו התכנסנו מסתתר בין המטעים של קיבוץ צובה. זהו מעיין עתיק ששימש את תושבי האזור במשך מאות ואלפי שנים. נכון לתאריך כתיבת המסלול הכניסה למעיין אמנם חופשית, אבל השלטים מסביב מציינים שהכניסה היא על אחריות המבקרים בלבד ונכון לזמן הביקור שלנו במקום, המסלול אינו משולט וקל לפספס את המעיין.

כדי לתאם ציפיות חשוב לציין שלא מדובר על מעיין עם בריכות עמוקות לשחיה כמו בסטף, עיון צובה היא מעין קטן היוצא מבטן האדמה אל שוקת קטנה שדרכה עוברים המים אל בריכה רדודה שהמים בה זורמים כל שנה. היתרון של המקום שלעומת הסטף ומסלולי המעיינות המוכרים והעמוסים האחרים באזור ירושלים, כאן כמעט ולא תמצאו אנשים והמקום יחסית נקי ולא עמוס במרבית ימות השנה. מעל למעיין תוכלו לראות באמצע הדשא דלת ברזל נעולה – זאת הכניסה לניקבה שמובילה את המים אל המעיין. לצערנו הניקבה סגורה כיום, עד שיסדירו את הגישה ובטיחות במקום. מדובר על ניקבה של כמה עשרות מטרים מתחת לפני השטח עם הליכה כייפית במים.

אז איך מגיעים לעין צובה? מהמבצר נחזור לרכב וניסע עוד כמה מאות מטרים עד לחניון המעין. ממנו נגלוש כ-300 מטר עם סימון השבילים הירוק עד לצומת שבילים, נפנה ימינה ומיד נראה את הכניסה למתחם מעיין עין צובה לשמאלנו. המתחם מגודר אבל ניתן להכנס אליו דרך השער שמכיוון מעלה ההר.

בלמונט קיבוץ צובה, טיול עם הילדים באזור ירושלים
בלמונט שרידי המצודה וכפר צובא

בקרבת החניון שווה להציץ אל מבנה עתיק ועצי אלון וזית עתיקים הנמצאים בקרבת מקום לכיוון מערב. למתקדמים שרוצים להמשיך לטייל יכולים להמשיך אל במת הסלע ומערות הקבורה שנמצאות בצידו השני של הקיבוץ או אל מערת יוחנן המטביל שאליה אפשר להכנס רק בתשלום ובתיאום עם תיירות צובה. מומלץ לטייל במסלול במיוחד בתקופת במהלך פריחת השקדיות ולקראת האביב. לסיום המסלול הקצרצר אפשר לקפוץ עם הילדים לקיפצובה הסמוכה, להשאר לישון במלון צובה וקפה בלמונט, לבקר ביקב צובה או לנסוע אל אחת ממסעדות החומוס המקוריות שמחכות לכם באבו גוש.


עוד אטרקציות לילדים ומסלולים באזור: 

קיפוצבה וחוות השוקולד של גליתא…

מיני ישראל…

מסלול הסטף…

 

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה , חינם מעגלי קל 1 ק"מ שעתיים

מחירים

ללא תשלום

איך מגיעים?

כל השנה

מה באזור?