פארק נחל אלכסנדר

טיול בנחל אלכסנדר.
נחל אלכסנדר, הזורם לכל אורך השנה הוכשר והפך לאחד המסלולים היפים והנוחים לטיול ובילוי משפחתי במרכז הארץ המציע טיול לאורך נוף נחל טבעי, פינות משחק וצל, מסלולים נוחים להליכה עם עגלות או אופניים, צבי מים ענקיים, ציפורי מים וחיות נוספות.

זהו מסלול קווי, המזכיר מעט בנופו את פארק הירקון עם האקליפטוסים בחלקים הפחות ממוסדים שלו מאחר וכאן, נסלל אמנם שביל נח להליכה עם עגלות ואופניים אבל שמרו על אופיו הטבעי של הנחל ולמעט קטע אחד אין לצידו משטחי דשא או מנגל אינסופיים.האטרקציות לילדים במסלול – צבי מים ענקיים ונוטריות
אנחנו נתחיל הפעם את המסלול מצידו המערבי, מכיוון כביש החוף, נחנה בחניון גשר הצבים, נתרשם מהצבים הרכים הענקיים המציצים מהמים מתחת לגשר בחדשים החמים יותר של השנה (אפריל עד דצמבר) שניתן לזהותם לפי האף המחודד וגודלם הרב שמגיע עד ל-120 מטר ונעלה אל מגדל התצפית החדש שנבנה במקום. שימו לב – אסור להאכיל את הצבים!

נעבור את הגשר ונפנה שמאלה (מערבה) אל גן הארועים שמשמאלנו, בו יש מרפסת תצפית יפה אל הנחל באזור ההטלה של הצבים, שם אפשר לראות את הצבים ממש מקרוב.

מנקודה זו נחזור לגשר ונתחיל את המסלול לאורך הנחל לכיוון מזרח, כאשר בנחל מימיננו נוכל לראות מידי פעם צבי מים קטנים, עופות מים כמו אנפות, שלדגים, ברווזים, נוטריות ודגים (בעיקר שפמנונים). לאורך המסלול, נמצא פינות ישיבה ומשחק רבות שמאפשרות לעצור עם הילדים, להוציא אנרגיות ולנח מעט ממהליכה או הרכיבה. לאחר עוד כקילומטר נגיע אל פארק איטליה, משמאלנו חורשת אקליפטוס (תזהו לפי עשן המנגלים בעונה) ומימיננו אזור עם מדשאות ושבילי אבן שמגיעים קרוב למים, ושני גשרים עליהם אפשר לעלות, לתצפת לתוך הנחל ולחפש צבים, דגים, נוטריות או ציפורי מים.

אני נוטריה לא בונה...
נוטריה, בונה או לוטרה?

נוטריה כמו זאת שצולמה ליד נחל הצבים, הוא מכרסם גדול עם סיפור מעניין – מוצאו מדרום אמריקה והוא הובא לארץ לצורך גידול לענף הפרוות אבל למזלו החום בארץ הצמיח לו לו פרווה קשה שלא התאימה לייעודו כפרוות המינק הישראלית, מספר פרטים שוחררו וברחו והם הצליחו להתאקלם בנחלי הארץ.

הנוטריה צמחונית ואוכלת צמחי מים אשר בזכות יכולת השחיה שלה וצבעה החום מבלבלים אותה לפעמים עם הבונה האמריקאי או עם הלוטרה שהיא כלב נהר החי גם בארץ אבל נזון מדיג וצייד והוא יותר רזה וצר מהנוטריה.

מסלול יפה נוסף ופחות מוכר הוא הקטע המערבי של הנחל, מגשר הצבים ועד הים (אורכו כ-4 קילומטר, כ3-4 שעות הליכה) – ניתן לקצר את המסלול אם מגיעים מכביש החוף, במחלף בית ינאי נפנה לכיוון מכמורת, מיד אחרי שעברנו את הנחל נפנה ימינה לשביל עפר עד לחניון חרבת סמארה, ממנו ניתן לעלות לתצפית מהחורבה, לראות  פריחה יפה בעונה, או ללכת מערבה כ-500 מטר עד החיבור של הנחל אל הים – פינת חמד אמיתית ולא מוכרת.

פרטי המקום
נשמח לדעת!כל המשפחה , חינם רגלי קל 3 ק"מ שעתיים

איך מגיעים?

המסלול המזרחי - מכביש חיפה תל אביב הישן (כביש 4), פונים מערבה לכיוון משמר השרון ומעברות לאחר כ-500 מטר מצד ימין רואים את החניון (בנתיים בחינם) - כאן או בקצה השני של המסלול, מומלץ להשאיר רכב אחד כדי לעשות את המסלול לכיוון אחד בלבד.

המסלול המערבי - מכביש החוף (כביש מס' 2) ניסע עד מחלף חבצלת, שם ניקח לכיוון כביש 5710 לכיוון כפר ויתקין, נפנה ימינה לכביש 5720 (בעקבות השילוט לכיוון רעננה, כביש ת"א חיפה הישן) נעבור את פסי הרכבת ומיד נפנה שמאלה, צפונה לכיוון גשר הצבים (יש שילוט למסעדת שמרלינג), ניסע עד הסוף לחניון ליד הגשר.
כל השנה

מה באזור?